5 Soru 5 Cevap // Alpha Blondy

1 Posted by - 14 November 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

XXF Very Very French Festival kapsamında 17 Kasım Perşembe günü Babylon’da sahneye çıkacak olan Alpha Blondy’yi mercek altına aldık ve klasik 5 sorumuza 5 cevap aradık. İşte Seydou Koné, yani onu tanıdığımız adıyla Alpha Blondy hakkında merak edilenler.

>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Müzikle olan ilişkimi ilahi bir hediye olarak tanımlayabilirim.

>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserim Fildişi Sahili’ndeki Yamousskro’daki bir üniversite kampüsündeydi. 1983 yılıydı ve o dönemde “Operation Coup de Poing”, “Dounougnan”, “Cocody Rock” gibi şarkılarım genç öğrencilerin favorisiydi. Reggae müziğe karşı ilgi büyüktü ve yeni yeni tanımaya başlamışlardı.

>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Hem yerel sanatçılardan, hem de Simon & Garfunkel, Johnny Hallyday, Otis Redding, Pink Floyd gibi uluslararası rock sanatçılarından etkilendim. Fransız yazarları okumayı seviyorum ve Close encounter of the third kind tarzı filmler hoşuma gidiyor. Ruhsal konulara eğilen kitaplar da okumayı tercih ettiğim türler arasında.

>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?

Afrika müziği ve Roots Rock Reggae’yi kültürel anlamda aynı potada eriten melez bir müzik yapıyorum.

>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Bugünlerde her türlü iyi müziği dinliyorum. Favori sanatçılarım ise Bob Marley’den Bryan Adams’a kadar uzanıyor. Bir şarkıda beni asıl kendine çeken sözleri ve ruhsal boyutu oluyor.

No comments

Leave a reply