5 Soru 5 Cevap // Beyaz Hayvanlar

2 Posted by - 21 December 2017 - 5 SORU 5 CEVAP

Beyaz Hayvanlar, Hasan İnceler’in solo projesi olarak hayata geçmiş, zaman içinde resmen bir grup formunu almış. Uykusuz’daki köşesinden tanıyabileceğiniz Erman Çağlar ile birlikte müzik yapıyorlar. İkili aynı zamanda şu sıralar epey gündemde olan KALT ekibinin de parçası. Grupta onların dışında iki isim daha var, Eda Gemici ve Ender Yıldızhan. Grup ilk albümü “İnceler Galeri”yi dijital platformlarda yayıladı. Bir grupla hazırlansa da aslında karşımızdaki pamuk hissiyatında düzenlemeler eşliğinde bir şarkıcı / söz yazarı albümü.

– Nasıl tanıştınız?

Hasan İnceler: Öncelikle grup aslında 4 kişi fakat hem herkesin kendi yoğunluğundan, hem de canlılardaki talep azlığından mahçupluk halini düşürmek için şu ara sadece Erman’la çalışıyoruz. Diğer arkadaşlar Eda Gemici ve Ender Yıldızhan. Onlardan kısaca bahsetmek isterim. Eda benim kuzenim, Ender ise yaklaşık 10 yıldır gizli gizli birçok işler yaptığım biri. Erman’la ise lisede eniştemin sitesinde tanıştık, ateş yakar, makro doğa fotoğrafları çekmeye çalışırdık, beraber zaman doldurmayı seviyoruz.

Erman Çağlar: Hasan İnceler ile -kulağa ne kadar sevimli geliyor- Edirne’de bir piknik esnasında tanıştık. “Pink Floyd dinledin mi, nesini dinledin?” diye başlayan muhabbetimiz bugünlere kadar geldi.

– İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?

Hasan İnceler: Peyote’deydi, tek başıma çıkıyordum o zamanlar. Bizim konserlere katılım oldukça az oluyor beni uzaktan yakından tanıyanlar heyecanlı hallerimi görüyordu daha çok. İlk konser gitar, loop pedalı ve klavyeyle evde çalıştığım şarkıları elimden geldiğince ‘onu da yapayım bunu da yapayım’ diye hepsini yarım yamalak yaparak geçti. Aslında hayatım genel anlamda bu dandiklikte geçiyor. Biraz makyajla, “ben de böyleyim abi işte” seviyesine atlamaya çalışıyorum. Eş dost yardım ediyor.

Erman Çağlar: Ben gruba dahil olduğumda Hasan zaten tek başına Beyaz Hayvanlar olarak birçok konser vermişti. Ancak birlikte verdiğimiz ilk konser eşimin anne-çocuk oyun atölyesinin açılışında eşe dosta verdiğimiz ufak bir dinletiydi. Ortam oyuncak doluydu.

– Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?

Hasan İnceler: Şu ana kadar kafamda kurduğum dünyanın paylaşım biçimi. Ama teknik olarak güçlenip sunumu şık bir hale getirmeye çalışıyoruz. Türkçe sözlü slow-pop diyebiliriz.

Erman Çağlar: Teknik olarak sakin, melodik, gitar ve synth temelli bir müzik olarak tanımlanabilir. Daha kişisel düzeyde tekrarlanan rüyaların ve kafaya takılan meselelerin şarkı olarak yorumlanma çabası gibi bir tanım geliyor aklıma.

– Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Hasan İnceler: Şu ara yemek kanallarını takip etmeyi seviyorum, film olarak aksiyon ve süper kahraman filmlerini seviyorum. Eski Türk edebiyatı, şiir de dahil beni etkiliyor. Müzik olarak çok fazla grup var etkileyen, cidden aklıma tek tek isim gelmiyor. Eskiden kendini yırtıp bir şeyler yapmış ve “Bu nasıl biri böyle” diye bakılan birini bugün taklit edebiliriz. Ona gönderme yapılıyor derler. O insanlar kendilerini feda ediyor gibi geliyor izleyince. Zemini hazır olmayan her fikir bana değerli geliyor. Bizlere imkanlar sağlıyor.

Erman Çağlar: Tek tek isim saymak zor. Douglas Adams’ı insan olarak çok severim. Eski bilimkurgu kitaplarını ve filmlerini çok severim. Albüm olarak Anal Cunt’ın “Picnic of Love” albümünün bendeki yeri başkadır.

– Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Hasan İnceler: En son, Skinshape isimli bir grup var onu dinliyorum. Stüdyoda canlı çalıyormuş hissi var.

Erman Çağlar: John Cale’in “Leaving It Up To You” şarkısı, yanlışlıkla dinledim, gitmiyor.

No comments

Leave a reply