5 Soru 5 Cevap // Céu‏

0 Posted by - 17 October 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Asıl adı Maria do Céu Whitaker Poças olan müzisyeni biz sadece adının küçük bir kısmıyla Céu olarak tanıdık. 1980 yılında São Paulo’da doğan Céu, müzikoloji mezunu. Kendisini afro-beat’ten caza siyahi kültüre tutkulu olarak tanımlıyor ve “her şeyin” Afrika’dan samba ile çıktığını söylüyor.

Dün akşam (16 Ekim) Salon sahnesinde bir konser veren müzisyen bu akşam da yine aynı sahneyi şereflendirecek. Akşam için biletler tükenmiş değil, hala şansınzı var. Öncesinde ise, iki konser arası sorularımızı yönelttiğimiz Céu’nun cevaplarına göz atabilirsiniz.

>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Céu‏: Ben müzisyen bir ailede büyüdüm. Babam tanınmış bir aranjör ve kompozitör. Doğduğumdan beri Pixinguinha, Nazaré, Tom Jobim, Villa Lobos, Baden Powell gibi bestecileri dinletir bana. Abim de müzisyen ve küçük yaşlarımdayken onunla şarkı sarkı söylememi istemesiyle başladı aslında her şey.

>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Céu‏: İlk profesyonel konserim, geleneksel karnaval şarkıları söyleyen Brezilyalı besteci Braguinha için gerçekleştirilen bir anma etkinliğiydi. Unutulmaz bir andı benim için. Çünkü çok genç ve deneyimsiz olduğum halde Johny Alf, Monica Salmaso gibi usta isimlerle sahne almıştım.

>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Céu‏: Zaman geçtikçe değişiyor aslında. Son zamalarda Manoel de Barros okuyorum, benim için büyük bir tutku haline dönüştü. Sinemayı çok seviyorum ama herhangi bir yönetmen ya da film düşünce biçimimi ne kadar yansıtır bilemiyorum. Ama, Jim Jarmush, Spike Jonze, Sofia Copolla, ve tabii Almadovar’ın işlerinden büyük heyecan duyduğumu söyleyebilirim. Brezilyalı yönetmenler Sergio Machado, Kleber Mendonça ve Karin Anouz’u da seviyorum.

>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?

Céu‏: Hislere tercüman olan bir müzik.

>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Céu‏: Çok karmaşık bir takvimim var şu sıralar ve o yüzden sadece radyo dinleyebiliyorum. Şu sıralar yeni albümümü kaydediyor olduğum için de pek fazla müzik dinleyemiyorum sanırım.

No comments

Leave a reply