5 SORU 5 CEVAP // CİHAN MÜRTEZAOĞLU

1 Posted by - 07 January 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Künt, Sen Yağmur Dök gibi gruplarla çalan, Yasemin Mori ve Mabel Matiz’e sahnede eşlik etmiş olan Cihan Mürtezaoğlu, solo albüm hazırlıklarını sürdürüyor. Son albümünde Ceylan Ertem’e bir şarkı veren, aynı şekilde Mabel Matiz’in albümünde de desteği olan gitarist, Karga’nın yayınladığı Kompile Karga albümlerinden, dört numaralı söz ağırlıklı derlemede “Talihsiz Merdiven” isimli şarkısıyla yer almıştı.

Müzikle ilişkin nasıl başladı?
Çocukken evde bir dolapta Bülent Ortaçgil’le Fikret Kızılok’un birlikte yaptıkları “Pencere Önü Çiçeği” isimli albümlerini bulmuştum, bana kalırsa benim için müzik o albümü dinlememle birlikte başladı. Yaş 14 civarı. Bu, gitar kaynaklı bir müzikti ve çok sevdiğim amcam gitar çalıyordu, gitarla onu dinledim, gitarı ondan öğrendim.

İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
İlk dinleyicili konserimi Beyoğlu’nda Gramofon diye bir mekanda çalmıştım. O dönem caz gitaristi olacağıma çok inanıyordum, bir triomuz vardı, boyumuzdan büyük işlere kalkıştığımız. Bir füzyon grubu olma hayaliyle çalıyorduk, dinleyici çok para ödediği içkisinin dibini gözlerken. Sonra kendi adıma o dünyanın çok uzaklarda olduğunu anladım.

Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Düşünce dünyası mı varoluş mu bilemiyorum da, bana can kadar yakın olanlar var. Müzikse, Erkan Oğur başta olmak üzere, Orhan Gencebay, Pink Floyd, Radiohead ilk aklıma gelenler. Sinema biraz başka bir konu gibi benim için. Orada hala güncellenmekte olan bir estetik var sanki. Sanıyorum şimdilerde Lars von Trier’i yakın buluyorum. Film olarak da “Nymphomaniac” diyorum. Albümler ise pek değişmiyor: “Beyond the Missouro Sky” (Pat Metheny-Charlie Haden) ve “Bir Ömürlük Misafir” (Erkan Oğur). Edebiyat ise bir umman, isim veremiyorum.

Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?
Sanırım dinlememiş biriyle sohbet edebilirdim sadece. Müziği de sohbetle hissettirmeye çalışırdım. Bunun dışında biçimsel ya da estetik manada bir tasvir tarif edemiyorum.

Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Sözlü müziğe ulaşabilir hissettiğimden beri sözlü müzikler dinlerken buluyorum kendimi. Bu sıra Peyk’i çok seviyorum. İncecik bir delikten geçecek kadar keder yaşamış birinin hafiflemiş sözlerini duyuyorum o müzikte. Denize sırtüstü yatmak gibi. Şarkı olarak Villagers’ın “Cecelia & Her Selfhood” parçasına kafayı taktım bu sıra. Hem videosu hem hikayesiyle bende bir yere tam denk geliyor. “We Need to Talk About Kevin” filminin soundtrack’ini çok seviyorum bu sıralar, Jonny Greenwood var işin başında.

*Cihan Mürtezaoğlu’nun en yakın konseri, 23 Ocak 2015’te Karga sahnesinde gerçekleşecek.

No comments

Leave a reply