5 Soru 5 Cevap // Document1

0 Posted by - 28 May 2019 - 5 SORU 5 CEVAP

M4NM tayfasının “elektronik cephesinden” Document1 şimdiye kadar üç albüm yayınladı. Bunlardan sonucusu Lines adını taşıyor ve geçtiğimiz yılın son ayında dinleyiciyle buluştu. Onun müziği yer yer dans müziği standartlarına yaklaşsa da her zaman atmosferik bir dokuya sahip. Hikayesi olan parçalar, başladığınız noktadan sizi alan ve yolculuğa çıkaran besteler. Tam manasıyla bir IDM albümü de değil, bir dub albümü de; ama eklektik denecek kadar bağlamından kopuk da değil. Kendine has, sürükleyici ve doyurucu bir elektronik müzik albümü. Document1 ile düşünce dünyasını etkileyen isimlerden, kafayı taktığı son albümden ve müziğe başlama hikayesinden konuştuk.

– Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Küçük yaşlarımdan beri her zaman sıkı bir müzik dinleyicisiydim ve vurmalı çalgılarla aram gayet iyiydi. Ailedeki müzisyenlerin bu durumu fark etmesi ile bana müzik yapmam konusunda tavsiyeler vermeleri ve müzik dinlemeye karşı olan durdurulamaz sevgim sayesinde müzik yapmaya cesaret ettim diyebilirim.

– İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Hatırladığım kadarıyla Taksim’de “öylesine” bir mekanda idi. Ellerimin titremesi dışında pek bir şey hatırladığımı söyleyemem. Hem utanç verici hem de harika bir tecrübeydi. İlk günden beri de aynı duygular ile sahneye çıkmaya devam ediyorum.

– Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Fikir dünyamı genişleten isimlerden bahsedeceksek ilk sırada J. Baudrillard geliyor. Filmleri ise Hayata Uyanmak (Richard Linklater) ve Bıçak Sırtı (Ridley Scott) olarak özetleyebilirim. Kitapları da Karanlığı Taramak (Philip K. Dick), Günlerin Köpüğü (Boris Vian), Usta ile Margarita (M. Bulgakov) ve Otomatik Piyano (Kurt Vonnegut Jr.) olarak özetlemek yerinde olur. Document1 projesine başladığım ilk günden itibaren beni en çok etkileyen albümleri kronolojik bir sırayla özetlemek gerekirse Ghost Tapes (El Mahdy Jr.), Lost In Taiga (Nocow, Hmot) Howl (Rival Consoles), Elaenia (Floating Points) ve The Animal Spirits (James Holden, The Animal Spirits) mihenk taşları olarak sayılabilir.

– Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Sanıyorum en çok dikkat çekeceğim nokta müziğimin atmosferi olurdu. Çünkü genel olarak müziğimi tasarlarken birkaç detayı değil olduğu gibi bir bütünü ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Her müziğin kendi içinde bir hikayesi var. Bunları kelimelerle anlatabilmek mümkün olmadığı için ve ben de bu durumu kelimelerle anlatamadığım için müziğimi dinlememiş insanlara diyebileceğim tek şey gözlerini kapatıp hikayenin içine dalmaları olurdu.

– Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Şu sıralar yeni çıkan Trust In The Lifeforce Of The Deep Mystery (The Comet Is Coming) albümüne kafayı takmış durumdayım. Shabaka Hutchings hayranı olmamın büyük bir payı olmasının yanı sıra sahneyi paylaştığım dostlarım Çağdaş Topal (Davul), Emre Dereli (Bas Gitar) ve Tarık Karakoç (Saksafon) ile birlikte yakaladığımız müziği etkilemiş olması da nedenlerin başını çekiyor diyebilirim.

Fotoğraf: Ogün Akgül

Kapak fotoğrafı: Emin Ulaş Çakır

No comments

Leave a reply