5 Soru 5 Cevap // East India Youth

0 Posted by - 09 October 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

İngiliz müzisyen William Doyle’un tek kişilik projesi East India Youth, 2014 çıkışlı “Total Strife Forever” ile bağımsız müzik çevrelerinin dikkatini çekti. Albüm tekrara dayalı ritmik döngüsünü krautrock estetiğinden alırken, cazibesinin kaynağı Doyle’un synth tabanlı melodileriydi.

“Culture of Volume” isimli ikinci albümünü geçtiğimiz Nisan’da yayınlayan müzisyen Salon İKSV sahnesine konuk olacak. Biz de bu bahaneyle 5 Soru 5 Cevap’a konuk ettik kendisini.

>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

William Doyle: Evde her zaman müzik vardı. Radyo açık olurdu ya da ablamın CD koleksiyonunu kurcalardım. Gitar ve klavye çalmaya başladığımda 10 yaşındaydım sanırım ve babam bana bir elektrik gitar almıştı. Şarkı yazmaya başladım ve birkaç sene içerisinde onları bilgisayara nasıl kaydedebileceğimi öğrendim.

>İlk konserin neredeydi? Neler söyledin, kimler izledi, ortam nasıldı?

William Doyle: İlk konserimi hatırlıyorum da o sıralar yazdığım birkaç korkunç bestemi çalmıştım, bir de o dönem çok sevdiğim için bir Bright Eyes şarkısı yorumlamıştım. Konser verdiğim yer şaşırtıcı şekilde akustik performanslar için fena bir salon değildi. Seyirci biraz ilgisizdi ama o kadar olur, ne de olsa ilk konserimdi!

>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

William Doyle: Brian Eno bu sorunun tek başına yanıtı olabilir aslında. “Another Green World” isimli albümü müziği geliştirmek ve fikir üretmek adına yol gösterici. Kitaplara gelince, son zamanlarda Luna Miguel, Sam Riverie, Rebecca Perry, Aaron Kunin’i ve Ben Lerner’in 10:04 adlı kitabını okuyorum. İçinde Nicolas Cage’in olduğu tüm filmleri severim. Harika portreler çizen Andrew Salgado beğendiğim bir ressam. Aslen Kanadalı ama şu sıralar Londra’da yaşıyor.

>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

William Doyle: Muhtemelen onlara tekno, synth-pop, endüstriyel- ambient ve noise’dan herhangi birini ya da hepsini birden sevip sevmediğini sorardım. Eğer seviyorlarsa muhtemelen benim müziğimde kendilerine göre bir şeyler bulacaklar.

>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

William Doyle: Bu yıl en sevdiğim albüm Holly Herndon’un “Platform” isimli çalışması oldu. O sosyal ve politik kaygısı olan bir müzik üretiyor ama diğer yandan dans etmeye elverişli ve eğlenceli bir tarafı da var. Gerçekten muazzam bir albüm.

*Fotoğraf: Ali Güler / Salon İKSV

No comments

Leave a reply