5 Soru 5 Cevap // Elif Çağlar

0 Posted by - 17 October 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

Elif Çağlar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Caz Kompozisyonu eğitimi almış, Timur Selçuk ile kompozisyon teknikleri çalışmış, okullu bir caz solisti. İlk albümünü “M-U-S-I-C” adıyla 2010 yılında yayınlayan müzisyen, ikinci albüm “Misfit”te Aaron Parks, Harish Raghavan, Eric Harland, İlhan Erşahin, İmer Demirer ve Cenk Erdoğan gibi harika müzisyenlerin desteğini aldı.

26 Ekim’de İKSV’nin düzenlediği Gece Gezmesi kapsamında Moda Sahnesi’nde sahne alacak Elif Çağlar’ı bu konser öncesinde daha yakından tanımak için 5 Soru 5 Cevap ile mercek altına aldık.

>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Klasik şekilde, odamda hayali konserler verdiğim çocukluk döneminde. Şarkı söylemeyi, sesleri taklit etmeyi severdim sessiz bir çocuk olmama rağmen.
 
>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Lise 1’de utancımı yenip okul orkestrasına katıldığımda deneyimledim ilk konseri. Konferans salonu ortamında, çoğunlukla ebeveynlerden oluşan bir kalabalığa Oleta Adams’dan “Get Here” ve Eagles’dan “Hotel California” söyledim. İndiğimde her yandan bir anne sarılıyordu.
 
>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Hayao Miyazaki ve gördüğüm tüm filmleri… Kitapta Zadie Smith’ten Salman Rushdie’ye çok isim var, farklılıklara saygı göstermeyi, renkleri keşfetmeyi aşıladıklarını düşünüp yakın hissettiğim. Müzikte, hep kişisel sınırları zorlama, yenilikçi ve özgün olabilme fikrini farklı şekillerde sundukları için albümlerden öte kişiler var, Ella Fitzgerald’dan Aphex Twin’e uzanan uzun bir listede.
 
>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?

Soul, reggae, pop, hiphop, rock…gibi tarzlardan unsurlar içeren, melodik ve armonik olarak cazdan destek alan, doğaçlamayla hareket eden, hayata dair hikayelerin yönlendirdiği bir müzik.
 
>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Prodüksiyonu başlayan elektronik projeme konsantre olduğum için olsa gerek, akustik müziktense, Mike Paradinas, Ochre, Plaid,vs…gibi isimler bu ara en sık dinlediklerim. Bu tarzlardan alınmış ilhamla yazılan vokal destekli bir EP hazırladığımızı da ilgilenenlere açıklamış olayım buradan.

No comments

Leave a reply