5 SORU 5 CEVAP // ESKİZ

0 Posted by - 05 November 2014 - 5 SORU 5 CEVAP

eskiz, Deniz Ağan, Can Tunaboylu ve Sedat Girgin’den oluşuyor. İlk albümleri “Kimsenin Ruhu Duymaz” iTunes’da yayımlandı. Ekip ayağını gazdan çekmeden ikinci albüm hazırlıklarına başladı. Bu albümü hazırladıktan sonra plak formatında “fiziki” bir albüm yayımlamayı planlıyorlar.

Eskiz O (official music video) from Gökalp Gönen on Vimeo.

Nasıl tanıştınız?
Sedat: Deniz ve ben güzel sanatlar resim bölümünde aynı sınıftaydık ve son sınıfta birkaç arkadaş beraber stüdyolara gitmeye başladık. Deniz gitarı çözmeye çalışırken ben de davulu keşfetmeye başladım. Gürültü koparıyor eğleniyorduk. Üniversite döneminde daha ciddi uğraşmaya başladık ama sadece Deniz ve ben kalmıştık o tayfadan.

Deniz: Sürekli stüdyoya giriyorduk, sevdiğimiz şarkıları çıkarıyorduk ama ben o dönem vokal yapmıyordum. Bir süre sonra sıkıldık, vokal yapacak birini aradık. Kaos’la tanıştık ve provaya gittik, çıkışta bizi Can’la tanıştırdı…

Can: Aynı gece hep beraber stüdyoya girdik, tanıştığımız gün çalmaya başladık. O gün bugün beraber çalıyoruz.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Can: Beraber çaldığımız ilk konser 2006 da Bronx’taydı. Bir sürü problem yaşamıştık moralimiz bozulmuştu. Ekip farklıydı, böyle trio çalmaya 2007’de başladık. Deniz mecburen vokale geçmişti, tanıdık bir bardaydı muhtemelen ama ayrıntı hatırlayamıyorum.

Deniz: O yaz Vosfest’te çalmıştık. Bu kadro ile hatırladığım ilk konserlerden biri o. Saat 9’da sahneye çıkacaktık ama organizasyon çok sıkıntılıydı. Sahneye çıkmamız gece 2’yi buldu. Sahne önünde az insan vardı. Herkesin kafası kıyaktı. Üç beş şarkı sonra kamptakiler uyuyor diye sistemi kapattılar. Biz de sadece davulla, hep beraber “We Will Rock You” söyledik.

Sedat: Bayağı eğlenceli konserdi. O zaman tek bestemiz vardı, klasik rock’n roll ritminde giden “Sallan Yuvarlan” diye bir şarkı. Onun dışında hep cover çalıyorduk. Beatles’tan, Chuck Berry’den bir şeyler çalmıştık.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Düşünceler, fikirler genelde ayrı kanallardan besleniyor ancak üçümüzün de görsel sanat temeli iletişimimiz açısından çok yardımcı oluyor. Müzik yaparken çok fazla doğaçlama yaptığımız için birbirimizin nerede ne yapacağını rahatça anlıyoruz. Grup olarak en çok Beatles’ı seviyoruz “White Album” hastasıyız ama müziğimizi en çok The Who etkiledi. Türkiye’den özellikle 60 ve 70’lerde çıkmış grupları dinliyoruz. Bunlar dışında ortak sevgi duyduğumuz isim olarak Nazım Hikmet var. Bu aralar bir şiiri üzerinde çalışmaktayız.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Hiç dinlememiş birine müziğimizi anlatamayız ama canlı dinlemesini öneririz. Orada başka bir enerji çıkıyor ortaya. Eskiden ismimizle daha da uyumluydu, dağınık, ucu açık, nereye gidip akacağı belli olmayan performanslar çıkıyordu ortaya. Şimdi daha derli toplu, değişmeyen tek şey gürültülü olması. Kestirmeden rock’n roll diye anlatabiliriz.

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Şu ara kafayı taktığımız grup Beware of Darkness ve özellikle Ghost Town isimli şarkısı. Çok sıkı şarkı, çok sıkı grup.

*eskiz 20 Aralık’ta Karga sahnesinde çalacak.

1 Comment

  • KESTİRMEDEN ROCK’N ROLL | hafifmuzik 08 November 2014 - 12:39 Reply

    […] basılır, alır bir köşeye koyarız. (Eskiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Berk Sayan imzalı hafifmuzik.org röportajına göz […]

  • Leave a reply