5 SORU 5 CEVAP // ETHNIQUE PUNCH

0 Posted by - 17 June 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Eskişehir çıkışlı rapper Ethnique Punch, yeni nesil hip hop’ın başarılı temsilcilerinden biri. Yazdığı sözler ve stiliyle dönemdaşlarından ayrı bir kulvarda koşan rapper, altyapılarını kendisi üretip üzerine rap’ini yapıyor. Kullandığı mahlastan da anlaşıldığı üzere etnik seslerden beslenmeyi de epey seviyor.

>>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?
Ortaokul sıralarında elime Fuat’ın “Hassickdir 2” kasedi geçmesinin ardından rap kültürüne epey kapıldım. Bir süre dinledikten sonra sürekli söz yazıp, okuyabileceğim metinler oluşturmaya çabaladım. İlk faaliyetim bu şekilde başladı, zaten 2 sene sonrasında da ilk sahne deneyimimi yaşadım.

>>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
2006 yılında Eskişehir’de bir underground hip hop jam gerçekleşti. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi şehirlerden pek çok b-boy ve mc katılmıştı, jam sırasında yapılan battle arasında okuldan bir arkadaşımla birlikte yazdığımız iki parçayı okuduk. Herkes gelip tebrik etmişti, gayet sıcak, samimi bir güruh ve ruhtu. Onun ardından da sahneler gerçekleşti ama ilk şahsi konserimi 2012’de Eskişehir Peyote’de ikinci albümüm “Sarhoş Baykuş”un lansmanıyla yaptım. Güzel bir ambiyans oluşmuştu.

>>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Mehmed Siyah Kalem, Ömer Hayyam, Omar Khourshid, Diojen, Neşet Ertaş, 2pac, Alejandro Jodorowsky, Alejandro Gonzales Inaritu, Yılmaz Güney, Metin Erksan, Oğuz Atay, Sait Faik Abasıyanık beni ekseriyetle etkileyen isimler. Daha onlarca isim var, lakin bu isimlerin tüm üretimleri beni besleyen, tetikleyen sanat eserleridir.

>>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?
Kafa karıncalandırıp, deneysel hiphop ekseninde turlayan etnik rap müzik.

Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
>>>Amin Maalouf’un “Semerkand” ve Murat Uyurkulak’ın “Har” romanını çok sevmiştim, yaratılan atmosferler ilgi çekici ve sürükleyici. Grace Slick’in “Dreams” albümü ve Miklos Rozsa’nın “El Cid” filmi için bestelediği soundtrack’i hala bıkmadan dinlerim, dinginleştirirken hafifletiyor da. Emus Primus’un “Berlin Spricht Für Sich” videosunu ve Dub FX’in canlı performanslarını izlemek de keyifli oluyor.

No comments

Leave a reply