5 SORU 5 CEVAP // GÖRKEM HAN JR.

0 Posted by - 04 February 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Görkem Han Jr. ambient/downtempo türlerine yakın eserler veren tek kişilik bir proje. Bilgisayarının başında elektronik müziğin dehlizlerinde dolanan Görkem Han’ın İtalyan plak şirketi Bad Panda Records etiketiyle yayınlanmış “Lonely Man” ve “Ocean” isimli iki teklisi mevcut.

2013 yılından bu yana aktif olarak üretmeye devam eden Görkem Han Jr., Tricky’nin düzenlediği bir yarışmaya katılıp onunla aynı sahneyi paylaşma şansı kazandı. Yarışma Tricky’nin gönderdiği sample üzerine en iyi besteyi hazırlayan kişiye Tricky ile birlikte sahneye çıkma imkanı sunuyordu.

Müzikle ilişkin nasıl başladı?
Müzikle ilk temasım, 6 yaşında ailemin beni zorla Kültür Bakanlığı Çok Sesli Çocuk Korosu sınavlarına sokması sayesinde oldu. Bayağı bir kızmıştım bu duruma. Okula yeni başlamıştım, bir sürü dert tasa :P, tüm oyuncaklarımla oynayabileceğim hafta sonlarımı sabahın köründe koro çalışmalarına giderek harcamak çok üzüyordu beni.
Fakat bir süre sonra biraz da büyünce fark ettim ki müzik olmadan hiçbir şey yapamaz olmuştum. Gitgide hafta içlerinden nefret eder oldum ve o günlerden beri müziksiz günüm geçmedi.

İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
İlk konserim Kültür Bakanlığı Çok Sesli Çocuk Korosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile oldu. Konser, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konser salonunda idi. Oldukça kalabalık bir izleyici kitlesi vardı. Koroda söyleyen herkesin aileleri, tanıdıkları, dışarıdan izlemeye gelen insanlar vs… Ben o zamanlar çok küçük ve çok kısa olduğum için bana her şey çok gergin ve devasa görünüyordu. 🙂 Birçok ünlü kompozitörün koro eserlerini seslendirmiştik.

Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Öncelikle beni en çok etkilemiş olan ve en çok aklımda kalan filmlerden birisi olarak “Into the Wild” ile başlayabilirim sanırım. Buradaki özgür ruh, o kadar istediğim bir şey ki aslında. Bizleri kısıtlayan, yapılaşmaya iten, bir kariyer sahibi olma zorunluluğu içerisine sokan şeylerin arasında bu kadar stres sahibi olmamız çok doğal diye düşünüyorum. Hayatımı sorgulamama sebep olmuş yapıtlardan birisidir. Aynı zamanda filmin başyapıt olmasına çok büyük katkısı olduğunu düşündüğüm Eddie Vedder’ı da unutmamak gerek.

Bunun dışında Thom Yorke’un hayatıma çok büyük bir katkısı olduğunu söylemeden geçemem. Hala da benim için yol gösteren müzisyenlerden birisidir. 

Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?
‘Yeryüzündeki en özgür boyut’ derdim o kişiye müziğin tanımı olarak.

Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Son zamanlarda aklımda en çok kalan albümler; Sleep Party People – “Floating” ve Gui Boratto – “III”.
Şarkı olarak Koda – “Staying” diyeceğim. Soundtrack diyince de ne kadar çok yeni şeyler dinlesem de hiç değişmeyen, yerine koyamadığım iki insan var; birisi Gustavo Santaolalla, diğeri de Eleni Karaindrou.

No comments

Leave a reply