5 SORU 5 CEVAP // GRAMAFONIA

0 Posted by - 15 April 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

#musicislove kolektifinin neferlerinden Gramafonia‘nın rap’i, Gezi sonrası hazırlanan Diren Müzik toplamasında ilk kez kulağımıza çalınmıştı. Ventochild ile yaptığı “Yeşil Sermaye” isimli şarkı, o derlemenin dikkat çekici işlerinden biri olarak hafızamıza yer etmiş. Yaklaşık bir ay önce ilk uzunçalarını yayınlayan rapper, “Bağırsak Step” isimli bu çalışmada Nodul, Gökalp K ve Age Reform’un yanı sıra eski okul babalardan DJ Mahmut’un da desteğini alıyor. 13 şarkıdan oluşan albümde düet içeren tek şarkı, Londra’dan Precinct Phantom’un eşlik ettiği “Teniae Coli”. Elektronik müziğin farklı disiplinlerinden beslenen albümün terazisi, karanlık, kaotik ve agresif olandan yana ağır basıyor.

>>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Müzikle tanışmam çocuk yaşlarda evimde çalan bağlamaya eşlik etmemle birlikte başladı. Hep alt kültüre, keşfedilmeyen şeylere ilgim vardı. Çocukluk dönemimde bile dinlenmeyene odaklanır, araştırırdım. Sanırım bu yüzden hip hop kültürünü benimsedim. Çünkü, bir zamanlar çok fazla alıcısı yoktu, az ama öz bir kitle ile araştırır, irdeler, keşfederdik. Kasetten albüm dinleyen o neslin içinde olduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Sonra, deneme yazılarımı kendimce ritme derleyerek, sokakta arkadaş ortamında okuyarak MC’lik temelinin ilk adımlarını atmış bulundum. Bu zamanla gelişti ve beni şimdi olduğum noktaya getirdi.

>>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Katıldığım iki-üç hip hop jam’i saymazsak, 2013 yılında arkaoda’da Tektosag ekibinden Sine & Noise ve Ventochild’ın sahnesine eşlik ettiğim konsere ilk diyebilirim. Emprovize gelişen bir konserdi. Konsept bir gece olmakla beraber, tamamen hip hop sound’undan uzak bir sahneye mikrofonla eşlik etmem söylendi. Önceden yazdığım sözlere uyarlamalar yaptım. İlk defa bir rap konseri haricinde vokalimin insanlar tarafından dinlenip takdir edilmesi güzeldi. Gece bittiğinde Aphex’in (Twin) prodüksiyonlarına okuduğumu öğrendiğimde ayrı bir şok geçirmedim desem yalan söylemiş olurum.

>>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Düşünce dünyamı tarif eden filmler sıralamasının başını açık ara “They Live” çekiyor. 1988 yapımı bu filmi dünya ile ciddi anlamda uzlaşamayan her insanın izlemesi gerektiğini düşünüyor ve tavsiye ediyorum. 

Kitap olarak ise, Ventochild’ın tavsiyesi üzerine okuduğum ve müzik kariyerime de ilham olan Jean Baudrillard’ın “Simulakrlar ve Simülasyon” adlı muazzam eseri… Koskoca bir simülasyon içerisinde mücadele verdiğinizi düşünüyor ve temiz kalmak için direniyorsanız tavsiye ediyorum. 

Albüm olarak ise, 2010 yılında Brainfeeder’dan çıkan Strangeloop’un “How I Learned To Stop Worrying And Love The Technological Singularity” adlı eseri diyebilirim. Hala kulaklarımda yer eden robotik temalı, kirli sound’ların sahibi “leş” bir albümdür kendileri.

>>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Anlık sezgilerle uzun bir yolculuğa çıkarken yanına almak zorunda olduğun gereksinimlerin unutulması üzerine yorumlanan birkaç “dünyalı” zırvası.

>>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Kafama taktığım sanatçı çok fazla, ama bu aralar en çok ilgimi çeken Arca sanırım. Oldum olası müzikte kuralın kuralsızlık olduğuna inananlardanım ve yaptığı prodüksiyonlarda bunu dışa vurabilen bir prodüktör o. “Sheep” adlı uzunçalarını dinlerken her an uzaylılar gelip ateş isteyecekmiş hissine kapılıyorum.

1 Comment

  • GRAMAFONIA’DAN YENİ PROJE YENİ ALBÜM | Hafif Müzik 09 June 2015 - 16:29 Reply

    […] 5 SORU 5 CEVAP // GRAMAFONIA #musicislove kolektifinin neferlerinden Gramafonia‘nın rap’i, Gezi sonrası hazırlanan Diren Müzik… […]

  • Leave a reply