5 Soru 5 Cevap // Hazard

0 Posted by - 24 January 2017 - 5 SORU 5 CEVAP

11 Ocak’ta yeni parçası Damat‘ı single olarak yayına veren Hazard‘ı daha yakından tanımak isteyenler için işte sorular ve cevaplar…

Müzikle ilişkin nasıl başladı?
Müziğe başlama hikayem oldukça klişe. Lisede bir avuç arkadaş grup kurmaya kalkar, enstrüman çalamayanı da gitar kursuna gidip onlara yetişir.

İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
İlk kez, bak hatta tarihini de söyleyeyim, 2 Kasım 2010’da Peyote’de sahne almıştık. The Stories’le birlikte. Odamda hala afişi asılıdır o yüzden bu kadar net söyleyebiliyorum. Kendi parçalarımızı, birkaç tane de Rage Against The Machine cover’ı çalmıştık. Eş dosttan başka kimse izlememişti. Bir de, ışıklar içinde uyusun, Hakan Orman. Bugün bu albüm çıkıyorsa sayesindedir diyebilirim. Haliyle pek samimiydi ortam.

Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Bir takım isimlerle kısıtlamak ya da tam olarak tarif etmek pek mümkün değil sanırım. Ama kabaca sınırlarını çizmeye kalksam, ufkuna ket vurmayan, denemekten korkmayan, haksızlığa eyvallah demeyen, gülmeyi ve güldürmeyi ihmal etmeyen herkesi bu listeye dahil edebilirim. Dostlarım, ailem, o gece partide tanıştığım birisi, köşeyi az evvel dönen eskici, Beşiktaş’taki tütüncü, gece çıkan dürümcü, Charlie Brooker, Brit Marling, Tom Morello diye “Ne saçmalıyor be bu?” nidalarıyla uzar gider.

Filme gelince iş değişir ama; çok severim! Hatta sınır çizmesi böyle daha rahat sanki.
Natural Born Killers dersem ilk sırada, pek selim bir iç dünyamın olmadığı ortaya çıkar sanırım. O yüzden demedim farz edin. Ama dedim. Tim Burton’dan Beetlejuice, Joe Johnston’dan Jumanji alalım birer dal. Mutlak güçlere ve sisteme tokatlar vuran V for Vendetta, Fight Club gibi kültlerden serpelim birazcık. Bunlara, sonunu hep elimde jiletle getirdiğim Wristcutters’ı ve heyecanla devamını beklediğimiz Trainspotting’i de eklersek, geriye 1.000.000 dönümlük bir boşluk kalır ki orayı da Utopia’nın sarısıyla Black Mirror’ın siyahına boyarım. Belki Tarantino da accık kırmızı çalar üstüne.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Bu soruyu cevaplarken amacımın ne olduğu önemli; sevdirmekse niyetim ballar geçerim; “Abi geçen bi grup dinledik ya sen çok sevdin, o zaman buna bayılacaksın!” gibi anlatabilirim mesela. Tamam tamam. Cevap veriyorum; Fiyakalı Punk! Sistem ve sound olarak alternatif rock’a yakınız ancak sözler, duruş bildiğin punk. Kısacası Fiyakalı Punk.

Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Bu aralar King Gizzard & The Lizard Wizard’a takığım baya. Head On/Pill çiçek gibi şarkı. Her gün en az 1 defa Rattlesnake dinlemeden de olmuyor. KEXP’den keşfettiğim Weaves var ki akıllara zarar. Drunk Mums aynı şekilde. Yerli sahneden de Ponza’yla Mustafa Erdoğdu’yu dahil edebiliriz. Hepsinin sebebi de aynı; baya akıyor.

No comments

Leave a reply