5 Soru 5 Cevap // Hey! Douglas

0 Posted by - 10 October 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

Yasin Vural ya da bilinen adıyla VeYasin, şu sıralar gündemi en çok edit/remake merkezli projesi Hey! Douglas ile işgal ediyor. Mode XL’in yarısı olarak tanıdığımız müzisyen, Hey! Douglas suretiyle sevilen bir şarkıyı sample olarak alıyor ve yepyeni bir esere dönüştürüyor.

26 Ekim Çarşamba akşamı İKSV’nin Gece Gezmesi etkinliği kapsamında Kadıköy’de Dorock XL’de sahne alacak olan müzisyeni 5 Soru 5 Cevap ile mercek altına aldık!

>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Dans ile diyebiliriz. Breakdans antrenmanlarında çalan müziklerin farklı versiyonlarını yapmak çok keyifliydi. Sonrasında rap yapmak için altyapılar hazırlamaya başladım. O zamanlar  hip hop camiasında ruhu olan müzikler yapılıyordu, bu his şimdilerde yaptığım çalışmalara yansıdı.
 
>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?
 
İlk konserimi hatırlamıyorum çünkü kendimi bildim bileli sahnedeyim.  Ama Hey Douglas projesi için 2012 yılında İstanbul Nublu’da kapalı bir etkinlik düzenlenmişti. Yaptığım her projede başlangıçta bir hedef belirlerim. Ama Hey Douglas projesi böyle başlamadı. Tamamen stüdyoda emprovize gelişti. İlk 3 şarkıyı benim yaptığımdan habersiz bir şekilde arkadaşlar dinledi. Arka planda çalsa bile herkes dikkat kesiliyordu. Bir arkadaşım daha fazla dayanamayıp ilk etkinliği organize etti. Ben de şarkılarımı hazırlayıp çaldım. Mekan sallanıyordu. Sonra devamı gelmeye başladı.
 
>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler filmler kitaplar albümler hangileri?
 
Düşünce dünyamı kendi gözlem ve duygularıma bağlarım. Yani filmi izlemeye başlarken acaba bu film iyi mi kötü mü diye düşünmem,  sıradaki sahneden bana ne sürpriz çıkacak diye bakarım. Beni tarif eden en iyi şey yaptığım çalışmalar olabilir. Ama okumaktan en çok keyif aldığım yazar olarak Murat Menteş’in adını söyleyebilirim. Romanlarındaki sahne geçişleri okurken bana çok keyif verir.
 
>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?
 
Bir fıkra anlatırım ya da bir şaka yaparım.
 
>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/soundtrack hangisi? Neden?
 
Aslında duyumumu geliştirmek konusunda  kafama takılan, öğrenmem gereken çok şey var. Müzik haricinde de diğer sanat dallarında da kafama takılan çok şey var. Onları çözdükçe yaptığım müzikte de değişikler oluyor.

No comments

Leave a reply