5 SORU 5 CEVAP // İKİ DİREK ARASI TEMAŞA

0 Posted by - 05 March 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Elektrik gitarda Cem Emre Memiş, bas gitarda Tevfik Reşidi ve davulda Taylan Turan’dan kurulu olan iki direk arası temaşa, yaklaşık bir yıldır aktif olarak müzik yapan bir trio. Grubun 90’lar ruhundan beslenen dinamik müziği, punk ve post-rock hattında seyrediyor.

Nasıl tanıştınız?
Tevfik: Çok eski zamanlarda, eski kız arkadaşlarımız arkadaştılar ve onlar tanıştırdılar.

Taylan: 90 sonlarından beri tanıyorum bu adamları. Tevfik’in dediği gibi eski kız arkadaşlar vesile olmuştu. Konumuz genellikle müzikti. Cem’le gruptan önce birkaç kez stüdyoya girmişiliğimiz var.

Cem: Tanışıklığımız 16 yıl öncesine dayanıyor. Üç eski kız arkadaşın, üç eski erkek arkadaşıyız. Kız arkadaşlar üçümüzü tanıştırıp gitti. Dönem dönem koptuğumuz, görüşmediğimiz zamanlar oldu ama iletişimi hiç kaybetmedik. Son olarak üçümüzü bir araya getiren şey “iki direk arası temaşa” oldu, iyi de oldu.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Tevfik: Geçtiğimiz yıl nisan ayında arkaoda Kadıköy’deydi. Kendi parçalarımızı çaldık. Öncesi ilk konser olması nedeni ile çok stresli, arası biraz alkollü, sonrası çok heyacanlı ve eğlenceliydi.


Taylan: İlk konserimiz süperdi. arkaoda’nın küçük ve dip dibe olmasını seviyorum. Ortam da çok güzeldi bence. Tabii ki genellikle arkadaşlar, eş-dost… Hafif stresimiz vardı.

Cem: Bant Mag’dan James Hakan Dedeoğlu’nun bizden habersiz olarak Kadıköy arkaoda ile iletişime geçip bizi önermesinin ardından arkaoda bizi aradı ve 2014 nisan ayı içerisinde çalıp çalamayacağımızı sordu. Kısa süreli ama yüksek etkili şok ve panik ataklar sonrası “çalarız tabii, niye çalmayalım” şeklinde yanıt verdik. Mart’tan Nisan ortasına kadar çok yoğun ve stres dolu bir prova maratonundan sonra kendimizi sahnede bulduk. Kendi yaptığımız 10 parçayı çaldık. Bütün eski ve yeni arkadaşlar meraklı bakışlarla ne çalacağımızı merak ediyordu. İlk konser olması sebebiyle, evinizin salonunda çalıyormuşsunuz hissiyatı veren arkaoda sahnesinde çalmak, o kadar stresten sonra hem çok rahatlatıcı hem de aşırı eğlenceliydi. Performans sonrasında tanıdığımız tanımadığımız insanlardan aldığımız süper yorumlar ise tarifsiz bir keyifti.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Tevfik: Bilimkurgu seviyorum. Kitap: Arthur C Clarke “Rama Serisi”. Film: Blade Runner vb. Müzikse; Pavement, Sebadoh, dinasaur JR,..

Taylan: Açıkça düşünce dünyama küçük küçük bir şeyler bırakan bir sürü isim var. Ama hiçbiri için ‘işte bu düşünce dünyamı yansıtıyor’ diyemiyorum. Son 6-7 senedir kitap okumuyorum. Bir ara kitap kurduydum. Eski sci-fi Ursula LeGuin, Philip K. Dick’ten çok etkilenmiştim. Sinema adına tam bir Tarkovski fanıyım. “Mirror” muhteşem bir film bence. Onun dışında Hal Hartley, Jarmush, Lars Von trier.. Albümler için ise 2-3 sayfa yazmam gerekir, hatta o bile yetmez. Ama zamanında beni en çok etkileyen albümler Shellac – “At Action Park”, Slint – “Spiderland”, Autechre – “Lp5”…ay bir sürü daha…

Cem: Kafka, Hermann Hesse, İhsan Oktay Anar, Bukowski benim için önemli yazarlar. Bunun dışında “%100 Düşünce Gücü”, “Secret”, “Windows for Dummies in 50 Steps” gibi farklı türlerden önemli kitaplar da var.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Tevfik: Anlatmak yerine konsere davet ederdim. Bi de bira ısmarlarım.


Taylan: Öncelikle yaptığımız müziğin ham bir müzik olduğunu söyleyebilirim. 90’lar Amerikan lo-fi sound’unu, punk, post rock türlerini anımsatan ögeler var bence içinde.

Cem: Genelde diyalog şu şekilde gelişiyor: Bizim şarkılarda söz yok… Evet hiç söz yok… Söz yazmanıza gerek yok, biz böyle seviyoruz… Söz olmayınca söylemenize de gerek yok…

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Tevfik: Çok kafama taktığım bir şey yok ama geçtiğimiz günlerde Tsu! konserine gittim. Çok iyiydi…

Taylan: Bir sürü şey var. Bence de Tsu! süper! Bu sıralar eskilerden en çok Thinking Fellers Union Local 282, Oneida ve Daniela Casa adlı sanatçılara kopuyorum. Çünkü bu grupların bayağı zamansız müzik yaptığını düşünüyorum. Yenilerden Mac DeMarco ve Connan Mockasin’e bayılıyorum. Connan Mockasin’deki dijital vokal durumu bence çok başarılı ve etkileyici.

Cem: Son dönemde koptuğum, durmadan dinlediğim Us On Roofs isimli Amerikalı tazecik bir grup var. Bir ara gece gündüz Everything Everything dinliyordum, geçti ama sonra.

No comments

Leave a reply