5 Soru 5 Cevap // Kerem Akdağ

0 Posted by - 03 December 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

Hip hop, soul ve house sevdalısı müzisyen, prodüktör Kerem Akdağ, müzikle ilgilenmeye funk ve blues şarkıları üzerine davul çalarak başlamış. Soul etkili müzikal estetiklere ilgi duyan Akdağ, A Good Play isimli ilk kısaçalarını 2013 yılında, Expressive isimli uzunçalarını ise 2015’te Londra merkezli Apparel Music etiketiyle yayınladı. Akdağ’ın son kaydı “Loungin'” ise Darker Than Wax etiketiyle servis edildi ve albümde yer alan “Steppin Out”un prömiyeri Gilles Peterson tarafından yapıldı. Kerem Akdağ’ı biraz daha yakından tanımak için ona klasik beş sorumuzu yönelttik.

>>Müzikle ilişkiniz nasıl başladı?

Evde sürekli müzik açık olurdu, ilkokulda çok davul çalmak istemiştim ve sonunda özel bir okula gitmeye başladım ve orada bir müzik odası vardı. Hersey o odada başladı.

>>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserimde okulumun sene sonu yapılan performansların içerisindeydi. İkinci senemdi davul çalmaya başladığımdan beri bana çok destek olan hocam sahneye çıkmamın uygun olacağını düşünmüştü. Lynyrd Skynyrd, Led Zeppelin gibi gurupların parçalarını çalmıştık.

>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

J Dilla, Dwele, Erykah Badu, Theo Parrish. Özellilke Detroit’ten çıkan müziğe karşı içimde inanılmaz bir sevgi ve bağ hissediyorum. D’Angelo’nun “Voodoo” albümü de hislerimi çok iyi yansıtıyor.

>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?

Müzik anlatması herhalde en zor olan şeylerden. Afrobeat, soul, funk, hip hop, bossanova, broken beat gibi ama tam da değil. Fusion da var bazen içinde, hani caz parçalarında bütün orkestranın beraber çaldığı bölümler vardır Herbie Hancock, “Tell Me A Bedtime Story” gibi, ben de bu bölümler hep devam etse keşke acaba nasıl olur derdim, belki biraz da böyle.

>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Potatohead People, “Big Luxury” albümüne fena takılmış durumdayım, geçen yıl çıktı fakat ben yeni tutuldum nedense. Birinci parçadan son parçaya kadar herşeyi inanılmaz bence. Armoniler, davullar, sound o kadar dozunda ki. Albümün içerisinden “Explosive” şarkısı da özellikle kafaya taktığım bir parça.

No comments

Leave a reply