5 SORU 5 CEVAP // KES

0 Posted by - 11 February 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Kes, Cenk Turanlı (bas), Mehmet Demirdelen (davul) ve Emre Kula’dan (gitar) kurulu bir progressive rock üçlüsü. Grup, “Kamlama” adını taşıyacak ilk albümünü pek yakında Lin Records etiketiyle yayınlanacak. Albümden ilk olarak klibiyle birlikte servis edilen “Hak” isimli şarkı görücüye çıktı. Gruptan Emre Kula sorularımızı yanıtladı.

Nasıl tanıştınız?
Emre Kula: Mehmet, Cenk ve ben Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Bölümü’nden arkadaşız. Okul sürecinde çok zaman geçirmedik aslında, Cenk ve Mehmet eski arkadaşlar yıllarca beraber çalmışlar, albümler kaydetmişler. Üçümüzün beraber müzik yapması Mehmet’in bitirme projesini çalmak için bir araya gelmemizle başladı. Bu önümüzdeki haftalarda çıkacak olan albümümüzdeki “Kaşık” isimli parçanın ilk versiyonunu bu sınavda çalmıştık hatta.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Emre Kula: İlk konseri Taksim’de Nayah isimli bir klüpte çalmıştık. Üniversiteden hocamız olan Şenol Küçükyıldırım’ın organize ettiği Başka Sesler isimli bağımsız bir müzik festivaliydi. Konserde albümde yer alacak 4 şarkımızın ilk hallerini çalmıştık, aslında bitmemiş hallerini demek daha doğru olur. Başarılı ve orijinal işlerin sahneye çıktığı bir gece olduğundan ve hepsi tanıdığımız müzisyenler olduğu için harika bir ortamdı. O gece insanların yorumları ve tepkileri çok güzeldi.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Emre Kula: Şu sıralar daha önceleri okuduğum kitapların, metodların ve müziklerin tekrar üstünden geçiyorum. Müzik için; The Civil Wars, The Winery Dogs, KÖK, Feza, Forq, Dramagods, Muse, Old Man’s Child, King’s X dinliyorum bugünlerde.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Emre Kula: Hiç dinlememiş birine müziği anlatmak kolay bir iş değil ama yaptığımız enstrümantal bir müzik. Progressive ve deneyselliği barındırıyor. Parçalar enstrümantal olmasına rağmen dinleyenler ile müziğin arasında bir mesafe olduğunu düşünmüyorum. Bu da kolay takip edilebilmesini sağlıyor. Ama en iyisi albüm çıkınca insanların düşüncelerini duymak olacak. Selim Demirdelen’in çektiği ilk video klibimiz olan “Hak” isimli şarkıya şimdiden heyecan verici ve pozitif yorumlar var.

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Emre Kula: “Once” filminin soundtrack’i şu sıralar en çok dinlediğim iş. Singer/songwriter durumu çok etkilendiğim bir kulvar. Bir akustik gitar, insan sesi, doğru nakarat ve bir olay hakkında yazılmış sözler. Bu beni enstrümanistlik ve performans müzisyenliği kadar etkiliyor. Tavsiye ederim.

1 Comment

  • VİDEO // “KAMLAMA” – KES | Hafif Müzik 27 February 2015 - 11:33 Reply

    […] 5 SORU 5 CEVAP // KES Kes, Cenk Turanlı (bas), Mehmet Demirdelen (davul) ve Emre Kula’dan… […]

  • Leave a reply