5 SORU 5 CEVAP // LARA Dİ LARA

0 Posted by - 03 December 2014 - 5 SORU 5 CEVAP

Dilara Sakpınar’ı 123‘ün solisti olarak tanıdık ilk olarak. Sonradan fark ettik, İlhan Erşahin’in “Fly” isimli şarkısında duyduğumuz ses de ona aitmiş. 123 macerası bir yandan devam ederken yeni bir yola çıkmaya karar vermiş; kendi müziğini yapmaya, solo işlerini yayınlamaya. Ortaya Lara Di Lara çıkmış. Görenlerin, duyanların pek beğendiği Lara Di Lara’yı Dilara Sakpınar’ın kendisine sorduk.

dilara

Nasıl başladı Lara Di Lara?
Aslında çok uzun zamandır solo bir şeyler yapma fikri isteği ve biriken şarkılar vardı. Ne zaman ki bir stüdyoda kayıt yapmaya karar verdim, o zaman Lara Di Lara sadece benim için canlı olmaktan çıktı, isteyen, ilgilenen herkes için canlı olmaya başladı.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
İlk konser Karaköy Külah’taydı. Hem kayıtlı olan fakat henüz yayınlamadığım, hem hiçbir yerde olmayan parçalarımı çaldık. Kayıtları yapılan parçaların aslında bir ‘albüm’ olması gibi bir düşüncem yok. En fazla ep, diyebilirim. Şimdilik çıkacak olanlar 7 parça. Ama ‘ilk albüm geliyor’, ‘lansman konseri şöyle böyle’ filan gibi bir durum değildi. Ben sadece, bende var olanları çalmak, paylaşmak istedim. İzleyenler/dinleyenler, hem tanıdıklarım, ailem, hem de hiç tanımadığım, Lara Di Lara olarak ilk defa bir araya geldiğim insanlardı. Çok büyük bir duyuru yapmamış olmama rağmen, takip edip geldikleri için çok mutlu bir ortamdı benim için! Umuyorum ki gelenler için de orada olmak güzeldi.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Çok var ama şu anda aklıma gelenler, Gabriel Garcia Marquez – “Yüzyıllık Yalnızlık”, Frida Kahlo, Die Wand, Rickie Lee Jones – “Pop Pop”, Miles Davis, Erik Satie, Monet…

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Lara Di Lara gözünden, içinden, kafasından, elinden, kolundan; toprak, hava ve su’da olan bitenler hakkında.

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Mariam The Believer – “All There Is And More”, çünkü bakmaya çalıştığım yerden baktığını düşünüyorum. Kendime bir ortak bulmuş gibi. Paylaşıyorum. Anlattıklarını hem şiirsel hem masalsı hem de gerçeği çok net ifade ederek çalıyor, söylüyor. Saygı duyuyor ve çok seviyorum.

1 Comment

  • BU HAFTA NE YAPSAK // 18 ÖNERİ | Hafif Müzik 16 March 2015 - 18:12 Reply

    […] solo projesiyle yeni hikayeler anlatmak üzere yola çıktı. Sakpınar’ın solo projesi Lara Di Lara Salon İKSV sahnesine konuk […]

  • Leave a reply