5 SORU 5 CEVAP // MR. MINA

3 Posted by - 06 August 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

İstanbullu topluluk Mr. Mina ilk kaydını geçtiğimiz Haziran’da dijital platformlar üzerinden yayınladı. Who Are We Who We Are etiketi taşıyan “Choice Parade, Pt. 1: A Wan Parable” isimli albüm, beş şarkıdan oluşan bir kısaçalar. 123, Nekizm ve Pitohui gibi gruplardan tanıdığımız Arda Erboz ile yine 123’ten tanıdığımız Seçil Kuran’ın albümün prodüksiyon aşamasında parmağı var.

Nasıl tanıştınız?
Ömer: Bir takım tesadüfler sonucu kendimizi aynı anda bir stüdyo odasında bulduk. Birbirimizi tanımıyorduk ama hiçbir şey söylemeye gerek yoktu. Yağız 5B bagetleriyle 5/4’lük light swing bir ritim verdi ve jam etmeye başladık. Kendimize geldiğimizde elimizde “Choice Parade Pt.1: A Wan Parable”ı tutuyorduk. Kaan bize uzaydan gönderildi.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Baytaş: Levent civarında bir gökdelenin terasında. Çok sevdiğimiz pek müzikal arkadaşımız Melissa Clissold ayarlamıştı “HADİ ARTIK KONSER VERİN” diyerek. 20-30 arkadaşımız izlemeye gelmişti, ortam şahane. Bugün de konserlerde çaldığımız bestelerimizi çalmıştık.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Baytaş: “There Will Be Blood”. David Byrne’ün kitabı “How Music Works”.

Omer: Radiohead – “In Rainbows”, Queens of the Stone Age – “Like Clockwork…”, George Freidman – “The Next 100 Years”, Four Tet, Maribou State.

Yağız: Nik Bärtsch’s Ronin, Mr. Bungle, Xploding Plastix – “Treated Timber Resists Rot”, Bill Evans – “Explorations”, Hermann Hesse – “Siddhartha”, Frank Herbert – “Dune” serisi, Jean Baudrillard – “Simulacra and Simulation”, Daniel Dennett, Alan Watts, Ron Fricke, Jim Jarmusch, Alain De Botton.

Kaan: Nick Drake – “Pink Moon”, Tigran Hamasyan – “Mockroot”, Radiohead – “Hail to the Thief”, Pat Metheny Mehldau Quartet, Charlie Parker Omnibook, Nik Bartsch Ronin, Alan Watts, John Cage, Erkan Oğur, Ingmar Bergman – “Persona”, Nuri Bilge Ceylan – “Kış Uykusu”, “Le Haine”, Fernando Pessoa – “Huzursuzluğun Kitabı”, Dostoyevski- “Yeraltından Notlar”, Orhan Pamuk.

Çağlar: Neutral Milk Hotel – “In The Aeroplane Over The Sea”, of Montreal – “Hissing Fauna, Are You the Destroyer?”, Elliott Smith – “Either Or”, Douglas Hofstadter – “Gödel”, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid, Richard Feynman, Christopher Hitchens.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Anlatamayabiliriz, şimdiye kadar “müziğiniz X’e benziyor” diyen insanların her biri için X birbirinden çok farklı kelimeler/tanımlar/isimler oldu.

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Baytaş: Genel olarak techno, tech house, deep house türevi şeylere takmış durumdayım. Uzun yıllardır hayatımın ayrı yerlerinde duran müzik ile mühendislik ve teknoloji gibi meraklarım artık kaynaşsın istiyorum.

Ömer: True Detective ikinci sezon soundtrack’i. Lera Lynn, Alexandra Savior, Marika Hackman, Four Tet + Baytaş’ın ilk cümlesi.

Yağız: Hiatus Kaiyote – “Choose Your Weapon”, Bosnian Rainbows – “Live at Clouds Hill”, Korhan Futacı ve Kara Orkestra – “Pavurya”.

Kaan: Snarky Puppy, Avishai Cohen, Julian Lage, Pat Martino, Cenk Erdogan – “Karakutu”.

Çağlar: Modest Mouse konserini Mimicking Birds diye bir grup açtı. Modest Mouse’la hiçbir alakası da yok… Tüm estetik anlayış ve duygusal ifade damarlarıma basıyor, takmış durumdayım.

No comments

Leave a reply