5 SORU 5 CEVAP // NEKİZM

0 Posted by - 14 January 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

2000’li yılların ikinci yarısında yola çıkan Nekizm, zaman içerisinde kadrosunda birtakım değişiklikler yaşadı ve farklı bir müzikal yaklaşımla üretmeye devam ediyor. Grup erken dönem kadrosuyla yayınladığı “Uzay” isimli EP’sinin ardından şimdi değişen kadrosuyla yeni bir kısaçalar yayınlamaya hazırlanıyor.

Nasıl tanıştınız?
Biz; Ozan (Kısaparmak), Ertuğrul (Güney) ve Alican (İpek) olarak Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde tanıştık, Yankı (Bıçakçı) ile Ertuğrul’un ayrıca çocukluktan gelen bir arkadaşlık geçmişleri bulunmakta ama onlar da iki sene önce Ankara Cebeci’de tekrar tanışıp arkadaşlıklarını tazelediler. Arda Erboz ile henüz tanışamadık, tanışmadan çalıyoruz.

İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
İlk konserin nerede olduğunu pek iyi hatırlamıyoruz, ama büyük ihtimalle Peyote’deydi, o zamanlar çalan ekip biraz farklıydı. Bolcana cıvıtıyorduk o zamanlar, kalabalık güzeldi diye hatırlıyoruz. Yeni şarkılar yapmıştık, onları ve 1-2 tane de cover çalmıştık.

Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Radiohead’in tüm albümleri, Nurhat Şensesli, Erdinç Şenyaylar, Erkan Oğur, Tool, Nekropsi, Soner Sarıkabadayı, Onur Yalçın.

Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Hiç dinlememiş birine konsere gelmesini tavsiye ederdik herhalde veya çok ama çok yakın bi zamanda çıkacak EP’mizi dinlemesini isteyebilirdik…

Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Şu aralar Snarky Puppy adlı grubun prodüksiyonunda emeği geçen herkese kafayı takmış vaziyetteyiz. Çünkü çocuklar gerçekten çok yetenekli, çok başarılı ve çok munis çocuklar… (değil mi!)

2 Comments

  • BU HAFTA NE YAPSAK // 21 ÖNERİ | Hafif Müzik 27 January 2015 - 07:48 Reply

    […] 5 Soru 5 Cevap // Nekizm […]

  • NEKİZM’İN YENİ EP’SİNİ DİNLEYİN | Hafif Müzik 28 January 2015 - 16:51 Reply

    […] geçtiğimiz haftalarda 5 Soru 5 Cevap serisine konuk etmiştik. Şuradan […]

  • Leave a reply