5 Soru 5 Cevap // Nilipek.

0 Posted by - 11 November 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Soundcloud üzerinden yayınladığı şarkılar sayesinde tanıştığımız Nilipek. ilk stüdyo albümü “Sabah”ı tamamladı. Geçtiğimiz günlerde iTunes üzerinden yayınlanan ve Spotify’da yerini alan albüm, pek yakında müzik marketlerin raflarına da düşecek. Ozan Tekin’in prodüktörlüğünde kaydedilen albümde Can Aydınoğlu, Tufan Büyükgüngör ve Çağlar Aytan’ın yanı sıra Can Güngör ve Selim Saraçoğlu gibi isimlerin de katkısı var.

Babylon Bomonti’de gerçekleşecek albüm lansman konserinden hemen önce Nil’e sorularımızı yönelttik.

>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Nilipek: Müzik kariyerim çok küçük yaşta aile arasında Yonca Evcimik’ten Abone söyleyerek başladı sanırım. Orada kitleyi görünce dedim bu iş olur. Şaka bir yana, 5 yaşında piyanoya başladım, sonrası maymun iştahlılıkla keman, bas gitar, gitar, ukulele diye gitti.

>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Nilipek: Galiba bu sorunun cevabını az önce verdim:) Ama ‘Nilipek.’ olarak verdiğim ilk konser 60m2’deydi, akustik bir konserdi, sadece Ozan Tekin ve ben çıkmıştık sahneye. Çoğunlukla eşimiz dostumuz gelmişti, ama çok kalabalıktı ve ortam çok özeldi. Playlist’imizin yarısında başka şarkıları yorumluyorduk, başka türlü uzatamamıştık. Bir de o zaman çalıp sonra tam kadro olunca hiç bulaşmadığımız birkaç şarkı var misal.

>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Nilipek: En sevdiğim ya da beni etkileyen albümler, kitaplar, filmler, düşünce dünyamı en iyi tarif edenler mi emin olamıyorum. Ama diyelim ki benim adıma konuşacak varlıklar düşünüyoruz; sanırım albüm olarak Jenny Toomey- “Antidote”, Jeff Buckley- “Grace”, Damon Albarn- “Everyday Robots”, kitap olarak Herman Hesse – “Knulp”, Barış Bıçakçı – “Sinek Isırıklarının Müellifi”. Bunlara bir de ek olarak Turgut Uyar ve Edgar Allan Poe ekleyebilirim. Birbirinden çok alakasız gözükse de, benim adıma konuşmasını, beni ifade etmesini istesem bu eserleri seçerdim.

>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsınız?

Nilipek: Bu sorunun cevabı 3 yılda sürekli olarak değişti aslında. Sanırım şunu söyleyebilirim artık ‘istediğimiz gibi yapıyoruz, bazen daha akustik bazen daha elektrikli tınlıyor, ben de üzerine mırıl mırıl söylüyorum’.

>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Nilipek: Snarky Puppy ve Thundercat’e sardım, Snarky Puppy konserini kaçırdım (instagramda aniden ‘yaa çok iyii’ postları görmek çok üzücü oluyor, biraz şuursuz ve habersizim konser konularında), ama Thundercat’e gitmek istiyorum. Bir de şu ara kafayı, dönüp dönüp dinlediğim birkaç Gözyaşı Çetesi şarkısına taktım, konserleri de çok güzeldi.

No comments

Leave a reply