5 Soru 5 Cevap // Omar Souleyman

0 Posted by - 26 November 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Bugün iç savaş ile darmaduman olmuş ve bölünmenin eşiğine gelen Suriye’nin kültürel zenginliğinin önemli bir parçası olan dabke, Omar Souleyman tarafından Doğu Akdeniz kıyılarından tüm dünyaya ulaştırıldı. Nice hipster’lar Omar Souleyman’ın ritimleriyle halaya durdu, bozuntuya vermek istemeyenler bir ayaklarıyla çaktırmadan eşlikçi oldular.

Ağırlıklı olarak Kürt nüfusunun yaşadığı Resülayn’da doğan Souleyman, 2006’da Sublime Frequinces tarafından keşfedildi ve 2013 tarihli “Warni Warni” ile ana akımın hemen yan kulvarında bir dünya yıldızı haline dönüştü. Björk ve Four Tet gibi isimlerle çalıştı ve dabkeyi elektronika ile buluşturdu. Daha önce One Love ve Babylon Asmalımescit sahnelerinde izlediğimiz müzisyen bu cumartesi Babylon’un Bomonti’deki yeni mekanında seyirciyle buluşacak. Biz de bu bahaneyle sorularımızı kendisine ilettik.

>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Omar Souleyman: Müzik her zaman yaşadığım evin, mahallenin, bölgenin çevresindeydi. Şarkı söylemeye küçük yaşlarda evde başladım, ailem ve arkadaşlarım sesimin iyi olduğunu söylerlerdi.

>İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Omar Souleyman: İlk kez nerede şarkı söylediğimi soruyorsanız, Suriye’de bir düğünde yaklaşık 5-10 dakika sahnede kaldım. Hangi şarkıydı söylediğim hatırlamıyorum tam olarak ama muhtemelen yavaş bir Mawal şarkısıdır.

>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Omar Souleyman: Açıkçası bu saydıklarınızın hiçbiri benim ilham kaynaklarım arasında yer almıyor. Ama muhakkak bazı şarkıcılardan etkilenmişimdir, mesela Ümmü Gülsüm, Fairuz ve diğer harika Arap şarkıcılar.

>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Omar Souleyman: Müziğimi tanımlamak benim için gerçekten zor. Daha önce hiç böyle bir şey istenmemişti benden. Önce dinleyin ve sonra kendi kararınızı kendiniz verin diye tavsiyede bulunabilirim ancak.

>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Omar Souleyman: Ben gerçekten kaset ya da cd benzeri şeylere sahip değilim. Evimde, bilgisayarımda ve arabamda güzel müziklerim var ancak koleksiyoner değilim. Ama dediğim gibi favorilerim saf güzelliğiyle karizmasıyla, sahne duruşuyla Ümmü Gülsüm ve saf güzelliğiyle Fairuz.

No comments

Leave a reply