5 SORU 5 CEVAP // PALMİYELER

4 Posted by - 03 June 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

İzmirli punk ekibi Kilink’i hatırlıyorsunuzdur. (Hatırlamıyorsanız şöyle) Kilink‘in iki elemanı Tarık ve Mertcan, kendi deyimleriyle davul tanrısının onlara Rana’yı göndermesiyle Palmiyeler’i kurmuşlar. Kendi isimlerini taşıyan ilk EP’yi Bandcamp aracılığıyla yayınlayan Palmiyeler, new-wave, neo-psychedelia ve surf-rock etkisi hissedilen günlük-güneşlik bir müzik yapıyor. EP’deki şarkılar 2013 yılında Umut Çetin ve Baran Göksu’nun yardımıyla Studio Bee’de kaydedilmiş ve mastering’i Can Özen tarafından yapılmış. Palmiyeler’i canlı izlemek isterseniz, grup 13 Haziran’da One Love Festival’da, 20 Haziran’da ise Byzantion Fest’te sahne alacak.

>>>Nasıl tanıştınız?
Tarık: 2003 yılında Foça’da bir arkadaşımız sayesinde tanıştık, yaz gecesiydi, iskele falan. Tanıştığımız an grup kurduk, Kilink isimli grubumuzla 2013 yılına kadar 4 demo yayınladık, daha sonra taze fikirlerlerle Palmiyeler’i oluşturduk ve Rana’yı bulduk.

Mertcan: Bass gitar tanrısı, bizi davul tanrısına yönlendirdi o da bize sevdiği öğrencisi Rana’yı gönderdi.

Rana: Evet.

>>>İlk konseriniz ne zaman, nerede? Neler çalacaksınız? Sizce ortam nasıl olacak?
Mertcan: Palmiyeler olarak ilk konserimizi 13 Haziran’da One Love Festival’ın açılışını yaparak gerçekleştireceğiz. EP’de kaydettiğimiz şarkıları çalacağız, mesela Palmiyeler isimli şarkı var, sonra “Herşey Anlamsız” ve “Yapamam” isimli şarkılarımızı çalacağız, iki adet de albümde olmayan şarkı var, “Lunaparkta Bir Gece” ve “Aklın Varsa Kaçacaksın”. Festivalde genç ve enerjik bir kitle olacak, saat 14.45’te sahne alacağız, herhalde çimlerde yatan insanlar, gençler ve bebek arabaları olacak. ilk konser için güzel bir ortam.

>>>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Mertcan: İnsanlığın dünya üzerindeki, dolayısıyla evrendeki yolculuğunu anlamak üzerine üretilen eserlerler… Carl Sagan, Einstein… Stanley Kubrick ve Aki Kaurismaki filmleri, “Kozmos” serisi… “Der Papalagi”, “The Magus” gibi kitaplar. Albümler arasından bir şey seçmek çok kolay değil. O yüzden atlıyorum bu kısmı.

Rana: Böyle bir tarif vermek beni biraz zorlar.

Tarık: Herzog en sevdiğim.

>>>Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Rana: Gözlerini kapayınca kendini deniz kenarında palmiyelerin altında güneşlenirken hayal edebileceğin enerji dolu ve samimi bir müzik.

Mertcan: Web’de oraya buraya antik rock yazıyorum ama geçen gün hiç dinlememiş birine anlatmaya çalıştım ve başaramadım. sonra web’de aratmasını söyledim 🙂 Bir daha Rana’nın söylediklerini söyleyeceğim 🙂 Biraz da şehir tozu var, onu da eklerim…

Tarık: Adıyla uygun tınladığını düşünüyorum.

>>>Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Tarık: Jonathan Meese ilham verici bir sanatçı. Özgürlükçü bir kafa yapısı, çiğ bir gücü var. Enerjik… “Mysterious Skin” filminin soundtrack’ini seviyorum, Robin Guthrie Herald Budd imzalı.

Rana: Bruce Ditmas’in “Yellow Dust” albumunu yeni keşfettim. Bir caz davulcusunun progressive pop ve deneysel sularda yüzerken müziğinin içinde bu yolculuğu takip etmek çok hoşuma gitti. Onun dışında bu aralar The Rocket Juice & The Moon sayesinde adim attığım afro-beat dünyasını keşfediyorum. Şimdilik en sevdiklerim Fela Kuti, Tony Allen ve Ebo Taylor.

Mertcan: Geçen hafta sonu dağlarda sadece Brian Jonestown Massacre grubunu dinledim, biraz da Kurt Vile “Smoke Ring for My Halo”.

No comments

Leave a reply