5 SORU 5 CEVAP // PLAJ

0 Posted by - 29 April 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Hasan İnceler, Felat Delibalta ve Büşra Üzgün’den kurulu olan Plaj, sakin sularda seyreden pop-rock bestelerinin sahibi. İsmiyle müsemma, onları dinlerken sereserpe uzanabilir, tüm yüklerinizden kurtulabilir, kemiklerinize kadar ısınabilirsiniz. Yaklaşık bir sene önce Peyote sahnesindeki Fuji Kureta ve Adult Monkey konseri sayesinde, tesadüfi bir şekilde başlamış maceraları. Bırakalım gerisini onlar anlatsın.

>>>Nasıl tanıştınız?
Felat: Ortak arkadaşlar sayesinde tanıştık.

>>>İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?
Hasan: İlk konser ve Plaj’ın kurulması biraz şans eseri oldu, uzun zamandır eğlencesine prova yapıyorduk, Felat’la Büşra’nın ayrı grubu vardı zaten, ben de tek uğraşıyordum. Sonra bir gün bunların altyapıları yanınca beraber çıkmak durumunda kaldık, o zamandır çıkıyoruz işte.

Büşra: İlk konserimiz Peyote’deydi. Planladığımız bir konser değildi. Felat’la beraber elektronik müzik yaptığımız Adult Monkey adında bir grubumuz var. Fuji Kureta ile beraber Peyote’de çalacaktık, ama kullanacağımız altyapıların olduğu hard disk konsere 1 hafta kala bozuldu. Konseri iptal etmek yerine Plaj olarak çalmaya karar verdik ve ilk konserimiz gerçekleşti.

Felat: Grup olarak o konserden sonra çalışmalarımızı sıklaştırdık. İlk konser için ortam gayet mükemmeldi, arkadaşlarımız vardı, eğlenceli geçti. “Git Git Git”, “Keşke” hatırladığım şarkılar o konserden.

>>>Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?
Hasan: Titrek bir müzik yapıyoruz derim, çünkü üçümüz çıkınca bir titreme geliyor hep, sonra geçiyor zamanla.

Büşra: Kendi halinde pop rock.

Felat: Sakin ve tatlı.

>>>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Hasan: Etkilendiğim film, uzun zamandır aksiyon filmi sevdalısıyım aslında, ama daha eskilerden Emir Kusturica, Haneke ve Ahmet Uluçay etkilendiğim yönetmenler arasında. Kitap şu anda Gorki’nin otobiyografisinden “Çocukluğum”u okuyorum haliyle etkileniyorum. Etkilendiğim albüm olarak aklıma Brian Eno – “Another Green World” ve Yes grubundan Steve Howe’un solo albümü “The Steve Howe Album” geldi, hayatımı değiştirmiştir mesela bu albümler.

Büşra: Düşünce dünyamı en iyi temsil eden isimler yazar olarak Philip K. Dick, Alfred Bester, Bruno Schulz… Albüm olarak net bir şey diyemem, beni tarif ettiğini düşündüğüm bir albüm aklıma gelmiyor. Türkçe-yabancı bir karışık kaset bana daha uygun. Etkilendiğim albümlere sürekli yenisi ekleniyor.

Felat:  Irwine Welsh – “Tutkal” beni çok etkileyen kitap. Jon Hopkins – “Immunity” ve Chemical Brothers – “Further” beni en cok etkileyen albümler olmuştur. Film olarak ise Gaspar Noe – “Enter the Void”.

>>>Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Hasan: Şu ara Hot Chip’in son albümü çok güzel, canlı performanslarındaki nabzı da bildiğim için beni heyecanlandırıyor dinlerken.

Büşra: Bu ara Karl Blau’nun diskografisini dinlemekteyim. Çünkü çok güzel.

Felat: Coma – “Missing Piece”. Mutlu hissediyorum bu şarkıyı dinlerken.

No comments

Leave a reply