5 Soru 5 Cevap // Rhodes

0 Posted by - 02 March 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

İngiliz şarkıcı/söz yazarı David Rhodes, 2013 yılından bu yana Rhodes adıyla profesyonel olarak müzik yapıyor. 3 Mart Çarşamba Hozier konseri öncesinde Volkswagen Arena’da sahne alacak müzisyene sorularımızı yönelttik.

>>Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Ailem müzikle ilgili insanlar. Babam gitar çalıyor, annemse bir müzik aşığı! Hala 90’ların Belinda Carlisle gibi şarkıcıların balatlarını duyunca nostaljik duygulara kapılıyorum. Küçük yaşlarımda arabanın arka koltuğunda bu tür şarkılar duyduğum zamanları anımsıyorum.

>>İlk konserin neredeydi? Neler söyledin, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserim Londra’da Nothing Hill Arts Club’daydı. Yaklaşık 2 yılımı şarkı yazarak ve insanların karşısında şarkı söyleme fobimi yenmeye çalışarak geçirmiştim. Yine de gerilmiştim. Salonda müzik camiasından insanlar vardı ve harika bir atmosferdi. Bir şarkıda sözleri unutup yeniden başladım, bunun dışında her şey mükemmeldi.

>>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Her zaman büyük bir Dali ve Edward Hooper hayranı olmuşumdur, John Constable da favorilerimden biri. “Stand By Me” beni çocukken en çok etkileyen filmlerin başında geliyor, “The Beach”, “Basketball Diaries” ve “Kids” de öyle. Şimdilerde ise gangster filmlerine sarmış durumdayım, “Goodfellas”, “Scarface”, “Once Upon a Time in America” hepsinin hayranıyım. Orwell ve Sylvia Path’i çok severim. Müzikal olarak ise dediğim gibi 90’ların pop ve blues’uyla büyüdüm ailem sayesinde. Ayrıca Coldplay, REM, Crowded House, Blur, The National, Radiohead ve The Doors’u çok severim. Müzik zevkim çok çeşitli ancak ağırlıklı olarak gitar müziği sevdiğimi söyleyebilirim.

>>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Müziğim çok kişisel, biraz da melankolik. Aynı zamanda dinamik ve sinematik de, katmanlı bir müzik yapıyorum. Pozitif mesajlar vermeye çalışıyorum.

>>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Nick Cave and the Bad Sees’e bayılırım. Bence Cave gizemli rock yıldızı imajı yaratma konusunda oldukça usta ve bunu o dünyayı gerçekten yaşayarak yapıyor. “The Boatman’s Call” albümünü çok severim. Kendi şarkılarımı yazmaya başladığım ilk günlerde tanışmıştım bu albümle. “Into My Arms” favori şarkım.

No comments

Leave a reply