5 Soru 5 Cevap // Sóley

0 Posted by - 29 September 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Şiirlerden ilham alan ve müzisyen bir aileden gelen Sóley, Nordic usulü berrak indie-pop sound’uyla Kuzeyli olmanın tüm gereklerini yerine getiriyor. Vokal loop’ları, naif bir indie-pop sound’u, ritim ve piyano; hepsi bu. Seabear isimli grubuyla iki stüdyo albüm kaydeden Sóley, “We Sink” isimli ilk solo albümünü 2011’de, ikinci albüm “Ask the Deep”i ise 2014’te yayınladı.

Kendisi, hafta sonu Salon İKSV sahnesine çıkmadan önce sorularımızı yanıtladı.

>Müzikle ilişkin nasıl başladı?
Sóley: Babam müzisyendir ve sanırım bu sebeple küçükken müzik eğitimi aldım. Orada piyano çalmayı öğrendim, hem klasik hem de caz disiplininde. Ergenlik yıllarımda ise beni bu noktaya getiren kendime ait olan müziği aramaya başladım.

>İlk konserin ne zaman ve neredeydi? Kimler izledi? Ortam nasıldı?
Sóley: Sóley olarak ilk konserimi Washington, DC’de vermiştim. Grubum Seabear’ın bir konserinin açılışında çalmıştım. Epey gergindim ama yine de eğlenmiştim.

>Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Sóley: Birkaç isim sayacak olursam, Davíð Stefánsson (İzlandalı şair), Joanna Newsom (müzisyen), Edward Gorey (şair, çizer). Sinema ise; Wes Anderson fanıyım, Michel Gondry’yi seviyorum. Lars Von Trier’in Melancholia’sı uçuk bir film.

>Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?
Sóley: Ses, piyano ve perküsyon loop’ları, rüyalar hakkında garip sözler eşliğinde.

>Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden? >
Sóley: Müzik yapmaya başladığım günden ber Joanna Newsom’ın hayranıyım. Onun müziği ilk EP’mi hazırlamam konusunda teşvik edici olmuştu. Gerçi her gün dinlemiyorum ama yine de o benim için büyük bir ilham kaynağı.

No comments

Leave a reply