5 Soru 5 Cevap // Sycho Gast

0 Posted by - 13 February 2018 - 5 SORU 5 CEVAP

Sycho Gast, bir süredir Berlin’de yaşayan İstanbul çıkışlı bir prodüktör/beatmaker. Ağırlıklı olarak hip hop ekseninde üretimler veren müzisyenin Bandcamp sayfasındaki geniş diskografisinde, elektronik müziğin farklı sularına yelken açmış kayıtlar duymak da mümkün. En taze kayıtlarından biriyse “p a n č e v o” ise “beats” etiketiyle tanımlayabileceğimiz 7 şarkılık bir kısaçalar. Bu yeni albüm bahanesiyle Sycho Gast’e klasik beş sorumuzu yönelttik.

– Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Baba mirası! Çok güzel bağlama çalar. Ben henüz 4-5 yaşlarında iken, sağ olsun hemen hemen her gün oturur, bağlama çalar, türküler söylerdi bana. Hep büyük bir hayranlıkla izledim, onun gibi olmayı hayal ettim. Müzik bu, türü ya da rengi her ne olursa olsun bir şekilde sevmeye başlıyor, içine karışıyorsunuz. Sonrası ise malum…

– İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

Yanlış hatırlamıyorsam, Tektosag Records’un 2013 yılında düzenlemiş olduğu “Yapı x Sanat Grand Opening” etkinliğinde ilk sahnemi alıp, geneli boom bap, elektronik beats ve hip hop tabanlı parçaların yer aldığı ilk DJ setimi çalmıştım. Gramafonia ve Grejuva’nın birkaç parçada bana vokal olarak eşlik ettiğini hatırlıyorum. Ortam ise inanılmaz ötesi güzeldi! Hemen hemen Tektosag Records’un tüm müzisyenlerinden tutun Kim Ki O’ya, Ethnique Punch’a, Kamufle’ye, kadar birçok müzisyenin bir arada olduğu güzel bir gündü.

– Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Jiddu Krishnamurti, Kryon, Mevlana, Osho ve Ramtha beni etkileyen isimler. Sinema deyince ise aklıma ilk olark “Avatar”, “Blade Runner 2049”, “PK”, “Taare Zameen Par” ve “The Last Airbender” geliyor. “Epilya” (Diljîn Kovexî), “Yeraltından Notlar” (Dostoyevski) ve “Zen Kaçıkları” (Jack Kerouac) severek okuduğum kitaplar. Albümler ise şöyle: Big K.R.I.T. – “It’s Better This Way”, Deru – “1979”, Radiohead – “In Rainbows”, The Roots – “Undun”.

– Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Anlatamam, izah edemem. Anlatabilme yetisine sahip olsaydım eğer, müzik yapmak yerine yapmak istediğim müziğin şiirlerini, yahut kitaplarını yazardım. Belki bir blog açar, yazılar yazardım durmadan.

– Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Şu sıra, hatta epey bir zamandır kafayı taktığım tek sanatçı Deru. Ne Deru’nun, ne de ona ait olan “1979” isimli albümün, bir türlü bu dünyaya ait olduğuna ikna olamadım. Halen gizemini koruyor benim için. Unutmadan, Deru’nun “Midnight In The Garden With Ghosts (Remix)” isimli eserini de dinlemek isteyenler içn şuraya bırakayım.

No comments

Leave a reply