5 SORU 5 CEVAP // TORO

0 Posted by - 24 April 2015 - 5 SORU 5 CEVAP

Tan Deliorman’ın 2008 yılında hayata geçirdiği TORO, zaman içerisinde eleman değişiklikleri yaşadı ve bas gitarda Can Tunaboylu ve gitarda Ozan Erverdi’den oluşan nihai formuna kavuştu. Halen davulcu problemini aşabilmiş değiller, ancak sorun değil; Tan davulları da çalıyor. Geçtiğimiz 23 Nisan’da tanıtım konseri Karga’da gerçekleşen ilk EP “Doğrulardan Yanayız” çok yakında dinleyiciyle buluşacak. TORO’nun müziği 90’lar Seatlle sound’u, blues ve katıksız rock referansları taşıyor.

EP’nin teaser videosu hemen aşağıda:

>>>Nasıl tanıştınız?
Tan: Ozan ile aynı apartmanda doğduk. 2010 Roxy Müzik Günleri’nde ben en iyi davulcu ödülü almıştım, Can da diğer grubu Eskiz ile yarışma birincisi olmuştu, orada tanıştık. Davulcu konusunda hala arayıştayız. 15’ten fazla davulcuyla çalıştık sanırım.

>>>İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?


Tan: Bu kadro ile ilk konserimiz Peyote’deydi. Bestelerimizin yanında QOTSA, Erkin Koray falan da cover’lamıştık. Giriş katında çalıyorduk, dolayısıyla mekana giren herkes dinliyordu, arkadaşlarımız dışında her yerden insan vardı ve gelen kalabalık yüksek enerjiliydi.

>>>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?
Tan: Düşünceden ziyade his olarak Erkin baba var, Jimi Hendrix, Aşık Veysel, Sabahattin Ali ve Kaan Tangöze’yi de unutmamak lazım. Gider böyle. Film için, net olarak “Waking Life” favorilerimdendir. Albüm olarak ise, kilitlendiğim çok fazla albüm var. Erkin babanın çoğu albümünü fazlasıyla severim.

Ozan: Kitap olarak “House of Leaves”, albüm; “Can’t Buy a Thrill”, film; “Soul Kitchen”.

Can: Düşünce dünyam çok karışık, belirli isimlerle onu daraltmaya çalışmak istemem açıkcası. John Frusciante’nin albümleri de düşünce dünyamı yansıtabilir aslında. “Otomatik Portakal”, Lynch filmleri.

..

>>>Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?


Tan: Hiç dinlememiş birisine müziğimi Türkçe sözlü rock müzik olarak anlatıyorum çok dolandırmadan.

Ozan: Ciddi, gerçek, yalın, açık, işlenmemiş.

Can: İki ucu açık, temiz olduğu kadar kirli ve içten geldiği gibi, tabii türkçe sözlü.

>>>


Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?
Tan: Genelde eskilerden takılırım, fakat son yıllarda çıkan gruplar arasında Tame Impala’yı söyleyebilirim. İki albümü de çok iyi, tek tek şarkı olarak ayıramayacağım kadar iyi. Bakalım yenisi nasıl çıkacak… Müziği ve sözlerini kendime yakın bulduğum için bu kadar etkilendim sanırım. Sadece samimiyet yetmiyor sonuçta, kendinden de bir parça varsa takılıyorsun ya hani.

Ozan: David Lynch, albüm olarak “Machine Head”, şarkı Curtis Mayfield’dan “Eddie You Should Know Better”, soundtrack ise “Firewalk With Me” – Angelo Badalamenti.Can: Çok fazla hip hop, rap dinliyorum . Kafayı taktığım albüm ise “Rocket Juice and the Moon”. Sebebi yok, ritimler, groove bana iyi geliyor.

TORO’dan “Taş Var Köpek Yok” (Bunalımlar) uyarlaması:

2 Comments

  • BU HAFTA NE YAPSAK? // 19 ÖNERİ | E-Muzik.NET 12 May 2015 - 17:02 Reply

    […] >>> 5 Soru 5 Cevap // TORO >>> […]

  • uğur 26 June 2015 - 09:25 Reply

    Jimi Hendrix Experience ın kuruluş aşamasına gibi.Bir sürü davulcu deneyip Mitch Mitchell`ı bulmuşlardı.

  • Leave a reply