5 Soru 5 Cevap // Uluru

0 Posted by - 04 February 2016 - 5 SORU 5 CEVAP

Ege Çaldemir (gitar), Ümit Büyükyüksel (davul) ve Oğulcan Ertürk’ten oluşan Uluru, müziğinde psikedelik unsurlar da bulacağınız bir rock müzik üçlüsü. İlk EP’leri “Dazed Hill” desert rock – stoner rock ekseninde seyreden, yoğun, doyurucu ve gürültülü bir albüm. Kendi deyimleriyle bazen yüksek enerjili ama çoğu zaman karanlık bir anlatım biçimini tercih ediyorlar.

>Nasıl tanıştınız?

2013 yılında Kadıköy’de tanıştık. Farklı birkaç grupta beraber bulunmuş ve sahne yapmıştık ancak üçümüz aynı kadro içerisinde bu grup ile bir araya geldik.

>İlk konseriniz neredeydi? Neler çaldınız, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserimizi Peyote Nevizade’de 2015 Haziran’nında verdik. Parçalarımızı henüz tamamlama aşamasındaydık ve çoğunlukla emprovize olarak çalıyorduk. Bu da beraber oluşturmak istediğimiz müziği keşfetmemizi sağladı. Kendi parçalarımızın dışında 2 tane de Earthless coverı çalmıştık. Arkadaşlarımız ve Peyote müdavimlerinin olduğu gayet keyifli ve enerjisi yüksek bir konserdi.

>Düşünce dünyanızı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Ümit: Camus, Kerouac, Lynch, Goya… Film olarak “Naked”. Kitaplardan “Sisifos Söyleni” ve “Factotum”. Albümlere gelince liste uzar gider, fakat en baştakiler Led Zeppelin’in “Physical Graffiti”si ve The Doors – “Strange Days”.

Oğulcan: Film ve kitaplardan daha çok müzik dinleyen birisi olarak bir albüm veya bir müzisyen söylemem gerekirse klasik bir cevap olarak Pink Floyd diyebilirim albüm olarak da “Ummagumma” kendi düşünce tarzımı yansıtmak için benimsediğim albüm olabilir. Ayrıca bir Rick Wright hayranı olduğum için sanırım düşünce dünyamı en iyi tarif eden karakter de kendisidir.

Ege: Müzikle başlayacak olursak, Camel’ın “Moonmadness” ve “Nude” albümleri, Hendrix’ten “Are You Experienced”, Queens of the Stone Age’den “Songs for the Deaf” ve Bach Suite’lerinden “Fugue 1001” muhtemelen en etkilendiğim müzikler oldular. Diğer yandan Christopher Nolan, David Lynch, Van Gogh gibi isimler dünyayı anlamamı ve kendimi bulmamda yardımcı oldu diyebiliriz.

> Hiç dinlememiş birine müziğinizi nasıl anlatırsınız?


Müziğimizi yolculuk olarak görüyoruz. Durum ve hikâyelerimizi kendi duygularımızın etkisiyle betimliyoruz. İçinde herkesin hayatında olan iniş çıkışlar, mücadeleler bulunuyor. Söz kullanmadığımız için dinleyici kendi dünyasından farklı çıkarımları yakalayabilir.

> Şu ara kafayı taktığınız sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Ege; PJ Harvey – “White Chalk” albümü şu ara dinlemeyi sevdiklerimden. Bir yandan kış aylarında David Gilmour’un “There’s No Way Out Of Here” parçasını dinlemeyi seviyorum.

Ümit: Her zaman sevdiğim ve ölümüyle fazlaca sarsıldığım Lemmy. Bu aralar çoğunlukla Motörhead dinliyorum.

Oğulcan: Son zamanlarda sıklıkla Kyuss ve Tool dinliyorum. Justin Chancellor ve Scott Reeder’ın da benim kendi stilimi yaratmamda büyük bir yeri var. Özellike “Welcome To Sky Valley” albümü şu aralar en çok dinlediğim albüm. Stoner Rock ve blues’un yanı sıra çok fazla psikedelik unsur barındıran bir albüm. Albümdeki tonların insanda uyandırdığı saldırganlık ve John Garcia’nın agresif vokali beni çok etkiliyor. Bir yandan bu kadar agresif olup öte yandan bir o kadar sükunet içinde bir albüm. Özellikle albümdeki parçalar arasında bu denge çok güzel kurulmuş durumda. Bir yandan “Space Cadet” dinlerken duyduğum sakinlik öte yandan “Whitewater” adrenalini hissetmek harika.

No comments

Leave a reply