2014’ÜN EN İYİ 10 ALBÜMÜ – 1 // ÇAĞLAN TEKİL’İN LİSTESİ

0 Posted by - 11 December 2014 - ALBÜM, LİSTE

Blue Jean Genel Yayın Yönetmeni Çağlan Tekil’e göre 2014’ün en iyi 10 albümü:

caglan-tekil2

1. “The Satanist” – Behemoth
Polonyalı grubun çeyrek asırlık geçmişi var ama dünya çapında ses getirmeleri 10. albümleri “The Satanist” ile oldu. Black metalin kirli ve acımasız boyutu desek yeridir.

2. “Once More ‘Round The Sun” – Mastodon
Amerikalı grup zaten son iki albümüyle bizi bu başyapıta hazırlamıştı, o yüzden şaşırmadık. Grubun her yerinden yetenek akıyor, daha azı da beklenemezdi zaten.

3. “The Oath” – The Oath
İki güzel kadın. Alman olanı vokalist, gündüzleri plak dükkanında çalışıyor, geceleri klüplerde DJ’lik yapıyor. İsveçli olanı gitarist, kendi başına hazırladığı bir fanzini var. Ne yazık ki iki güzel kadın kapakta durduğu gibi durmuyor ve iki yıllık kariyer sonucu dağılıyorlar. Heavy/doom metal soundlu şahane bir albümü bizlere miras bırakarak…

4.“The Endless River” – Pink Floyd
Pink Floyd “The Final Cut”tan beri Pink Floyd değil bana göre. O nedenle “Bu albüm Pink Floyd albümü gibi değil” cümlesi bana bir şey ifade etmiyor. Bu gerçekle yaşamaya alıştım ve “The Division Bell”i albüm olarak seviyorum. Bunu da sevdim. Hem de çok sevdim.

pinkfloyd

5.“At War With Reality” – At The Gates
İsveç death metali diye bir tarz var. At The Gates de bu tarzın mucidi. 19 yıl aradan sonra albüm yayınlıyorsan tam da böyle olmalı işte. Hem modern, hem de köklerini yansıtan…

6. “Vampire” – Vampire
Heavy metal hala popülerse bunu büyük ölçüde İsveçli gruplara borçlu. Vampire horror/death metal tarzıyla Vampire, ‘80’ler ruhu taşıyor. Kirli ve çiğ soundlarıyla “Üzerinde yılı yazmasa 1984-1985’te kaydedildi sanardım” diyeceğiniz türden. İlk dönem Celtic Frost ve Possessed etkisi yoğun.

7. “When Greater Men Have Fallen” – Primordial
İrlandalı grup celtic folku ile black metali bir potada eriten özgün bir sounda sahip. 1987 çıkışlı grup 2000’li yıllarda daha faal bir portre çizdi. Son albümleri olgunluk dönemi ürünün, belki de kariyerlerinin en iyisi.

8. “Altüst” – Athena
Bir önceki albüm “Pis”e bayılmıştım, buna da bayıldım. O Athena’nın aydınlık yüzüyse, bu da karanlık yüzü. Dinledikçe daha da sevilen, her defasında yeni şeyler keşfedilen bir albüm.

athena

9. “Pale Communion” – Opeth
İsveçli grubun death metal soundlu ilk döneminin hayranı değilim, fakat son birkaç albümdür girdikleri proggressive rock denizinde boğulmaya gönüllüyüm.

10. “Volym 1” – Gravmaskin
İsveçli enstrümantal psychedelic rock, horror rock grubu. İlk albümleri bu, keşfedilmeye değer.

No comments

Leave a reply