ŞU ARA DİNLEMENİZ GEREKEN 6 ALBÜM

0 Posted by - 04 November 2014 - ALBÜM, LİSTE

02mlpaz-mehalbumerlendoye“Legao” – Erlend Oye
Kim, Erlend Oye’den başka kim, yaşadığı Sicilya’nın şahane güneşli Siracusa kasabasından kalkıp İzlanda’ya reggae albümü kaydetmeye gider? Oye burada reggae ekibi Hjalmar ile takılmış, kayıtlara girmiş, anladığımız kadarıyla bol bol güneş hayal etmişler ve bunu yaparken sevgiye dair sözler yazmışlar. Sevgi insanına dönüşmüşler.
Oye’nin minimal folk sound’unu terk etmeden reggae’ye selam çaktığı sessiz sakin bir albüm.

01mlcmt-mehtayloralbum“1989” – Taylor Swift
“Ey İstanbul sen mi büyüksün ben mi” tadında bir giriş yapmış Taylor Swift yeni albümüne (“Welcome to New York”). Birkaç yıl önce Nashville’de country şarkıları söylüyordu, bugün henüz 24 yaşında dünyanın en popüler starları arasında. Şehre gelişini anımsamış herhalde. Doğduğu yıla gönderme yapan bol prodüktörlü albümü 80’lerin pop, synthe estetiğine sığınmış. Çok satanlardan olacağı kesin.

Legacy Recordings Yusuf Cat Stevens album coverYusuf – “Tell ’Em I’m Gone”
60’ların popüler genç şarkıcısı, 70’lerin ozanı Cat Stevens 1979’da Yusuf İslam adını aldı ve müziği bıraktı. 33 yıl sonra 2006’da tekrar şarkı yazmaya başladı. Bu o dönemden bugüne dördüncü albümü. Rick Rubin prodüktör. Folk şarkılarına devam, bu sefer menüde blues da var. Bilge Yusuf’tan hayat dersleri, kişisel itiraflar niteliğinde sözler. Bir de not: İslamiyet Yusuf’un sesine yaramış. Hiç kayıp yok. Dylan ve Cohen gibi kalınlaşma da…

26mlpaz-mehalbumthecoralCurse of Love – The Coral
İngiliz folk ekibinin yeni albümü aslında eski. 2005-2007 arasında kaydedilmiş. Belki de bu yüzden orijinal duruyor. Artık pek tanıdık gelen Fleet Foxes tarzı vokaller ve masalsı gitar rifleriyle oynuyor The Coral. Dört yılda aradan sonra eski bir yeni albüm çıkarmaları belki bu yüzden şaşırtmadı dinleyince. “Willow Song”, “Wiew From The Mirro”, “You Closed The Door” dikkatimizi çekenler…

25mlcmt-mehthurstonmoore“The Best Day” – Thurston Moore
Gitarist James Sedwards, My Bloody Valentine ve Primal Scream basçısı Debbie Googe, Sonic Youth davulcusu Steve Shelley… Alt-rock’ın babalarından Thustoon Moore artık Sonic Youth ekibiyle takılmıyor ama o diyarları tamamen terk edebilmiş de değil. Ticari müzik sınırlarından uzak, kendine has şahane gitar müziğini ikinci solo albümünde de devam ettirmiş. Steven Malkmus’ın Pavement sonrası dönemini de anımsatan şekilde uzun soloların (bkz “Grace Lake”) esirgenmediği 2014 model şahane garaj sound’u.

25mlcmt-mehbenhoward“I Forget Where We Were” – Ben Howard
İngiliz “hikaye anlatıcısı” Ben Howard 27 yaşında ve gitarıyla söylediği şarkılar yalnızlık ve hayal kırıklıklarıyla ilgili. Yaş kaç olursa olsun folk ve indie folk’un genellikle insanı bu yönüyle ele alması tesadüf değil evrensel bir kanun. Bir keresinde Mazhar Alanson bir röportajımızda “Çok mutluyum yaşasın” diye şarkı yapılmaz demişti. Howard ilk albümünün ardından önce Mercury adaylığı ardından en iyi çıkış yapan sanatçı ve en iyi solo erkek sanatçı dallarında kazandığı iki Brit ödülüyle dikkat çekmişti. Sizin de dikkatinizi çekebilir yeni albümü.

No comments

Leave a reply