4Vokal İle tanışın

0 Posted by - 26 August 2013 - ALBÜM

Türküler çok sesli olur mu? Olursa tadları kaçar mı? Eski TRT zamanlarındaki denemelerin “resmiliğine” düşmeden geleneksel melodilerimiz, ezgilerimiz çok sesli hale getirilebilir mi?

Biliyorsunuz zamanında tek sesli müzik diye alaturkanın yasaklandığı bir dönem yaşandı. Belki o dönemin baskıcı anılarından, belki kulağımız alışmadığından halk melodilerine yapılan senfonik dokunuşlar, çok sesli denemeler hep uzaktan izlendi.

Halbuki türkülerin samimiyetini çok sesli düzenleyerek de devam ettirmenin bir yolu olabilir. Buna dair en yeni denemelerden biriyle geçenlerde tanıştım.

Geçmişten bu yana çok sesli vokallerin bulunduğu müzikal yapılara tabiri caizse “kafayı takmış” olan müzisyen ve yapımcı Haluk Polat, Boğaziçi Üniversitesi’nde temelleri atılan Ychorus’un ardınan bu defa 4Vokal isimli projeyi ortaya atmış. Polat aynı zamanda Melis Danişmend, Can Bonomo gibi yenilikçi işlerin bünyesinde yer aldığı We Play’in kurucusu ve sahibi ama müzisyen yanını hep korumuş biridir.

4Vokal’de iki kız iki erkek var. Ayda Tangüner, Ezgi Bektaş, Devrim Ünay ve Barış Bahçeci. Barış Bahçeci’yi Badem grubundan tanıyorsunuz. Devrim Ünay eskiden beri korolarda yer almış bir ses, akademisyen. Ayda Tangüner ve Ezgi Bektaş ile biraraya gelip adı üzerinde dört vokalli bir albüm kaydetmişler. “Gelevera Deresi”, “Harman Dalı”, “Dostum Dostum”, “Kızılcıklar Oldu Mu” gibi herkesin bildiği aşina olduğu şarkıları türküleri bakalım halkımız benimseyecek mi bu halleriyle.

2 Comments

  • mehtap 26 August 2013 - 17:06 Reply

    “iki kız” demişsiniz, kadın desenize şuna. siz de böyle yaparsanız, işimiz var.

    • Mehmet Tez 26 August 2013 - 17:49 Reply

      Yani… Hakikaten işimiz var.

    Leave a reply