ALBUM // “The Suburbs” – Arcade Fire

0 Posted by - 24 August 2010 - ALBÜM

10-arcade-fire

Üçüncü stüdyo albümleri. İlki “Funeral” iyiydi. İkincisi “Neon Bible” daha iyi. “The Suburbs” çok daha iyi. Ve bir grup için bunu yapmak çok zordur. Alternatif müzik kategorisinde kabul ediliyorlardı. Ama o kadar beğenildiler ki artık dev bir kitleleri var. Bana sorarsanız yeni U2 derim.

22mlpaz-meharc2

Şu anda tartışılan konu da bu zaten. Arcade Fire son albümüyle de o kadar sattı ki (2 Ağustos’ta çıkan albüm şu anda Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Belçika’da bir numara) alternatif olmaktan çıkıp karakterlerini mi kaybedecekler acaba endişesi var dinleyicide… Gördüğünüz gibi insanlar dünyada böyle şeylerden de endişe edebiliyor.
U2 dediysem, Kanadalı Arcade Fire’ı müzikal açıdan değil, konum, belki tarz ve duruş olarak benzetiyorum biraz U2’nun ilk zamanlarına. Ve elbette Arcade Fire klasik anlamda bir rock grubu değil. Gitarın baskın olduğu bir müzik yapmıyorlar. Solistleri Win Butler’ın bir duyduğunuzda bir daha unutamayacağınız kadar güzel bir sesi var. Ve bu albümde 16 birbirinden güzel şarkı var. Ben dinlerken kalkamadım başından. Sizi buna zorlayan albümler güzeldir. Bunu bilirsiniz.
Neden almalı? Muhtemelen şu aralar yayımlanan en iyi albüm bu. Ticari dünyanın dışında da bir dünya var ve anlayana çok büyük hazineler sunuyor. Bu albümde bu var. Rolling Stone’un en sevdiğim yazarı Rob Sheffield şöyle diyor: “İlk albümünüzün adını “Funeral” (Cenaze) koyuyorsanız olgunluk çıtanızı çok yükseğe çıkarıyorsunuz demektir. Ama Arcade Fire The Suburbs ile bunun kendileri için bir sorun olmadığını kanıtladı.” Daha iyi ne anlatabilir ki durumu?
Kilit şarkı: “Suburban War”

3 Comments

 • Meric Egemen 25 August 2010 - 14:09 Reply

  Albümünün plak formatını amazon.co.uk den çıkar çıkmaz satın aldım,gerçekten çok iyi bir albüm,pikabınız varsa plak formatını tavsiye ederim…

  • Mehmet Tez 25 August 2010 - 21:34 Reply

   Yurtdışına gittiğimde toptan halledicem o işi… Tavisyeye teşekkürler…

 • Emre 29 October 2011 - 22:53 Reply

  U2 mu ? 😀

 • Leave a reply