Albüm // “Ahde Vefa” – Tarkan’ın hatırlattığı değerler

5 Posted by - 20 March 2016 - ALBÜM

Tarkan, “Ahde Vefa” ile yeni nesillere kalplerimizde yer etmiş klasik şarkıları tanıtma ve aktarma misyonunu üstleniyor. Müzikal olduğu kadar ve tarihi bir görevi de icra ediyor. Albümün en önemli misyonu ise manevi yönüdür

“Tarkan’ın yapması gereken Türk musikisi eserlerini yorumladığı bir albüm kaydetmektir. Her yerde bir numara olacağına eminim.”
2011’de bu köşede böyle yazmıştım. Tarkan’ın sesi ve yorumuyla bir sanat müziği albümünün çok başarılı olacağına emindim. Tarkan 2016’da Türk halkının kendisinden beklediği bu projeyi gerçekleştirdi ve sonunda “Ahde Vefa” adlı albüm piyasaya çıktı. Kesin rakamlar henüz gelmese de bu albümün Tarkan’ın son yıllarda yaptığı bütün albümlerden daha başarılı olacağını, yıllar içinde satmaya hep devam edecek klasik bir katalog albümü olacağını söyleyebiliriz.
11 Mart’ta sadece dijital olarak iTunes’da piyasaya çıkan “Ahde Vefa” bu platform aracılığıyla Latin Amerika, Ortadoğu, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Rusya, Hindistan, Mısır, ABD, Kanada’da müzikseverlere sunuldu ve en çok dinlenenler listelerine girdi.
Şu anda bütün radyolara çalmanın ötesinde sokaktaki insan, beyaz yakalı, esnaf, öğrenci, emekli fark etmiyor, herkes Tarkan dinliyor sanırım.
“Nereden vardın bu kanıya elinde araştırma mı var” diye sorabilirsiniz. Hayır yok ancak gördüğüm kadarıyla araştırmaya da gerek yok, kimi görsem Tarkan’ın sanat müziği albümünü soruyor. Tarkan’ın Türk halkının kalbine girmeyi başarmış yorumu ve bu klasik şarkılar bir araya geldiğinde başka türlüsü düşünülemez.
Bu albüm hakkında edindiğim bilgiler şöyle:
Bir sanat müziği reperturarını seslendirmeye 2014 yılının son aylarında karar verildi. Albüm çalışmaları 2015’te başladı.
Kayıt aşamasında ve düzenlemelerin yapılmasında Ali İhsan Kısaç, Ozan Çolakoğlu ve Emre Kıral’ın önemli rolü oldu.
Kayıt aşaması öncesinde ön hazırlık döneminde Timur Atasever destek verdi. Aylar süren ön hazırlıktan sonra kayıt ve miks dört ay gibi bir sürede tamamlandı.
Repertuvar nasıl belirlendi elbette bu da önemli bir soru. 2015 yılı içinde ekip yüzlerce parça topladı ve bütün eserlerin üzerinden özenle geçildi. Bu çalışma sonucunda albüme alınacak olanlar belirlendi. Şarkı seçiminde kriter öncelikle Tarkan’ın çok sevdiği ve yorumlamak istediği eserleri albüme almak şeklindeydi.
Tarkan bu albümün konserleri için de hazırlıklar yapıyor. Eserler, özel olarak kurulacak bir Türk Sanat Müziği orkestrası ile icra edilecek. Şimdiden ne kadar büyük ses getireceği ortada.
Tarkan albümün yayımlanmasıyla şu açıklamayı yapmıştı:
“Benden uzun yıllardır beklenen Türk sanat müziği albümümü sizlerle paylaşacak olmanın tatlı telaşı ve heyecanı içindeyim. Nev-i şahsına münhasır ses ve yorumlarıyla Türk sanat müziğini benimle tanıştıran, kalbimi bu aşkla dolduran tüm Türk sanat müziği sanatçılarına sonsuz teşekkürlerimi bildirmeyi borç bilirim. Bu albüm bendeki etki ve katkılarınızla hayat buldu. ‘Ahde Vefa’ nın sıkıntılı ve zorlu şu zamanlarda bir nebze de olsa içinizdeki kara bulutları dağıtmasını, yüreklerinizi aşkla doldurmasını temenni ediyorum.”
Türk sanat müziği alanında uzman değilim, şarkılar hakkındaki analizleri uzman yorumculara ve müzikseverlerin kalplerine bırakmak isterim. Ancak şu kesin ki Tarkan yeni nesillere hafızalarımızda yer etmiş bu şarkıları tanıtma ve aktarma misyonunu üstleniyor. Müzikal olduğu kadar ve tarihi bir görevi de icra ediyor.
Albümün en önemli misyonu ise manevi yönüdür.
Bu şarkılar bizim hepimizin DNA’sında var olan, kimliğimizin bir parçası haline gelmiş şarkılar. Bu şarkılar ortak değerlerimiz. Bu şarkılar evimizdir.
Şu anda kim olursak olalım, nerede olursak olalım, ne yapıyorsak yapalım, biz bu şarkılarız. Hepimiz bu şarkıları dinleyerek büyüdük. Evlerde, sofralarda, düğün derneklerde bu şarkılar çaldı, bunlarla sevindik, bunlarla üzüldük, duygulandık.
Şu anda karmakarışık bir gündemde birbirimizin kuyusunu kazıyor olabiliriz ama şu şarkılardan biri başladığında susup eşlik etmeden ya da şöyle bir iç geçirmeden durabilen bir kişi bile bulamazsınız.
Tarkan’ın “Ahde Vefa”sı bu sıkıntılı ve zor zamanımızda bize ortak değerlerimizi en güzel ve etkili yolla hatırlatıyor. Müzikle.

Şarkı listesi

Rindlerin Akşamı (Dönülmez Akşamın Ufkundayız)
Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme
Söyleme Bilmesinler
Enginde Yavaş Yavaş
Nasıl Geçti Habersiz
Kadehinde Zehir Olsa
Veda Busesi
Sevmekten Kim Usanır
Aşk Bu Değil Mi
Islak Daha Islak Öp Beni
Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine
Zeytin Gözlüm
Kara Bulutları Kaldır Aradan

Ahde Vefa’nın kimlik kartı

Müzik Yönetmeni ve Genel Sorumlu: Ali İhsan Kısaç
Aranjör: Ali İhsan Kısaç
Stüdyo: Kaya Müzik
Mix&Mastering: Emre Kıral
Kayıt: Eyüp Gündüz – Osman Çetin
Yaylılar: Gündem Yaylı Grubu
Kanun: Turgut Özüfler
Ud: Yıldıran Güz
Klarnet: Şükrü Kabacı
Ney: Eyüp Hamiş
Mızraplı ve Yaylı Tambur: Enes Üstün
Ritim Sazlar: Mehmet Akatay
Asma Davul: Yaşar Akpençe
Bas Gitar: İsmail Soyberk
Gitar: Caner Güneysu:
Davul Programlama ve Klavyeli Çalgılar: Ozan Çolakoğlu

No comments

Leave a reply