ALBÜM // “Angles” – The Strokes

0 Posted by - 02 April 2011 - ALBÜM

The Strokes dördüncü albümleri Angles’ı geçtiğimiz haftalarda yayımladı. 2001 yılında müzik dünyasında orta çaplı bir devrim yaratan ve birçok grubun öne çıkmasına ön ayak olan Is This It‘in üzerinden tamı tamına on yıl geçmiş ve Angles albümü bize The Strokes’un ne kadar gelişip, değişebileceğini göstermekte. İki albüm yanyana konulduğunda oldukça farklı duruyor ancak işin çekirdeğinde yine The Strokes’u hissetmek mümkün. Zira Julian Casablancas’ın çıkardığı solo albümde, Phrazes for the Young, yer alan New Wave etkilerini Angles’a da yansımış. Garage Rock’ı canlandıran Strokes’un farklı tarzlara el atması da iğreti durmuyor, ancak The Strokes’un tüm potansiyelini Angles’a yansıtamadığı da ortada.

Albümün geneline yayılan ve 80’lerden fırlamış gibi duran pop ezgileri Angles’a damgasını vuran olay. New Wave tarzıyla Garage Rock’u harmanlanması sonucu oldukça iyi parçalar ortaya koymuş grup, ilk single Under Cover of Darkness, Gratisfaction (“eski” Strokes’a en yakın şarkı belki de), Taken for a Fool ve Machu Picchu albümü taşıyan şarkılar. Yine albümde yer alan You’re So Right adlı parça, ilginç bir şekilde, These New Puritans havasını yakalıyor.

Grup, Angles albümüyle değişeceğini ve farklı şeyler deneyeceğini ortaya koyuyor. The Strokes gibi sabit ve oldukça geniş bir hayran grubuna sahip bir grup için bu oldukça büyük ve önemli bir adım. Ancak bu değişim sürecinde biraz karın ağrısı olması doğal, Angles zaten bunun bir göstergesi. Her ne kadar iyi bir albüm olarak görünse de, The Strokes’un efsanevi tarzına yaklaşamıyor ne yazık ki, albümü birkaç defa dinledikten sonra yerine oturmayan bir şey olduğun hissetmek mümkün. Yine de ilerleyen dönemlerde ve yeni çıkacak albümlerle grubun bu büyük değişim adına attığı adım daha sağlamlaşacak ve Angles’ta yakalanamayan ‘atmosfer’ yakalanacak gibi görünüyor.

The Strokes – "Under Cover Of Darkness" Mplay
Alper Orhan

No comments

Leave a reply