ALBÜM // Babel – Mumford & Sons

0 Posted by - 04 October 2012 - ALBÜM


Rolling Stone yazarlarından Rob Sheffield’ın tam adıyla “Talking to Girls About Duran Duran: One Young Man’s Quest for True Love and a Cooler Haircut” adında bir kitabı var. Kızların neden Duran Duran’ı diğer gruplardan daha fazla ve farklı bir şekilde sevdiğini anlattığı giriş bölümünü hatırlıyorum hep Mumford & Sons dinlerken.

80’lerde ve 90’larda Duran Duran’ı seven kızların çocukları da galiba Mumford & Sons’a bayılıyor bugün. “Little Lion Man” çalarken çığlıklar atmaya başlayıp kendinden geçen o kadar fazla kadın gördüm ki son bir iki yılda bu cümleyi gönül rahatlığıyla kurabiliyorum.

İşte kızlara çığlıklar attıran grupların günümüzdeki temsilcisi ikinci albümünü geçenlerde yayımladı. Grubu tanımayanlar için anlatayım. Bir adet, konuşma / şarkı söyleme arası gidip gelen sesiyle şarkı okuyan Marcus Mamford ve arkadaşları. Bolca banço, piyano ve gitar folk ritmi var. İngiliz ekip Amerikan usulü folku poplaştırmada çok başarılı. Sözler mi? “Kanayan yürek” tarzıyla arada çok ince bir çizgi var. Yorumlardan kötü bir şey söylemeye çalıştığımı sanmayın, iyi bir albüm “Babel”. 2009’daki “Sigh No More”u beğenen biri için aynı türde inişli çıkışlı, hep bir ağızdan çakmaklar havada söylenecek ya da ortada bas bas bağırarak tepinilecek 15 şarkı daha.
Albüm İngiltere tarihinin en hızlı satan albümü oldu geçen hafta. Boşuna değil demek ki…

1 Comment

  • hurremsultanınyüzüğü 04 October 2012 - 18:45 Reply

    grubun adını doğru yazsaymışsanız, biz de görüşlerinizi ciddiye alsaydık. mamfırd.

  • Leave a reply