ALBÜM // “BLOOM” – ALPHA REV

0 Posted by - 02 August 2013 - ALBÜM

Teksas eyaletindeki Austin şehri, Amerika’nın en kalabalık ilk on şehrinden biri değil. Şehir, 2012 verilerine göre 11. sırada. Son yıllarda özellikle bizde de SXSW Festivali’ne gidenlerin sayısındaki artışla beraber, özellikle indie’nin kapsama alanındaki müzikleri dinleyenler için adı epeyce iyi bilinen bir yer.

Doğma büyüme Teksaslı Casey McPherson’in bu yıl yeni albümü “Bloom”u yayımlanan grubu Alpha Rev de Austin’de ikamet ediyor. Az önceki Austin’in nüfus müdürlüğünden fırlama cümlelerin nedeni buydu. Yoksa boş zamanlarda Amerikan şehirlerinin nüfus / yüz ölçümü bilgileri ezberlenerek bir Raymond (aka Rain Man) anı yaşanmıyor.

Çocukluğunda klasik piyano eğitimi alan McPherson’ın, solak olmasına rağmen gitarı da kendi başına sökmesi zor olmuyor. McPherson, 2005’ten bu yana Alpha Rev adı altında bolca eleman değişikliği yaşayarak müzik yapıyor. İlk albümleri “The Greatest Thing I’ve Ever Learned”ü 2007’de, ikinci albüm “New Morning” de 2010’da geliyor.

Bu satırların yazılmasına vesile olan “Bloom” ise mart ayında çıktı.
Biraz The Killers (mesela “Highways”de), biraz da Coldplay (piyano-başında yazılmış şarkılarda) hissediliyor Alpha Rev müziğinde, ama neyse ki “Bloom”da grubun daha önceki işlerindeki o ‘gençlik dizinin en hisli yerinde işitilecek şarkılar bizden sorulur’ dozu azaltılmış. Bu da çok daha ciddiye alınabilir hale getirmiş müziklerini.
Albümün ‘hit’ tozuna bulanmış şarkısı “Sing Loud”, fazla bildik geliyor kulağa. Ama alt-country sınıfında dirsek çürüten “Lonely Man” ve ‘alt’sız country ballad’ı “Black Sky” mesela, tam da 35 yaşındaki bir şarkı yazarı ile muhatap olduğumuzu belli edecek olgunlukta.
Folk ve country’i indie etiğine uygun icra eden bir grubun albümü “Bloom”. Ticari olmakla olmamak arasında zikzaklar çizen, o yüzden de sık sık arada kalan bir albüm. Ayakları yere tam basamasa da, gayet düzgün ve gayet ‘ortalama’.

Bir de progresif rock sevenlere özel not: Casey McPherson’ın Mike Portnoy, Neal Morse ve Steve Morse ile Flying Colors isimli bir grubu daha var.

No comments

Leave a reply