ALBÜM // “Blunderbuss” – Jack White

0 Posted by - 01 May 2012 - ALBÜM

The White Stripes’la efsane olmuş, The Raconteurs ve Dead Weather gibi gruplarla adını Rock müziğin sayfalarına lehimlemiş Jack White uzun zamandır üzerinde çalıştığı, her fırsatta yapmak istediğini belirttiği, solo albümü, Blunderbuss’ı, piyasaya sürdü. The White Stripes’ın dağılmasına inanılmaz üzülmüş, The Raconteurs’u benimseyebilmiş ama Dead Weather’la bir türlü arasını yapamamış biri olarak söyleyebilirim ki, bu albüm Jack White’ın The White Stripes’ta ve The Raconteurs’ta yaptığı veya yapmaya çalıştığı her şeyin bir bileşkesini ortaya koyuyor.

Jack White’ın zincirlerini White Stripes ve diğer gruplarından kurtarıp özgür kaldığında neler yapacağı merak konusuydu, başarısızlık söz konusu bile değildi zaten. Blunderbuss bize Jack White’ın kendi yeteneği ve müzik dehasıyla bir şeyler yarattığında elimize ne geçtiğini gösteriyor.

Albüm müzikal anlamda oldukça karışık bir yapıda, Missing Pieces gibi pekala bir White Stripes albümünde yer alabilecek bir şarkıdan, Love Interruption ve Blunderbuss gibi klasik olabilecek bir country-rock ballad’ına kadar farklı tatlara ev sahipliği yapıyor. Yine de White Stripes’ın Detroit’ten yola çıkıp dünyayı ele geçirmesini sağlayan meşhur blues-rock sound’u albümün başrolünde. En sakininden, en ağırına kadar her şarkıda öyle ya da böyle Jack White’ın alamet-i farikası olmuş bu tarzı bulmak mümkün.

Blunderbuss iyi bir albüm, orası kesin ama belki bir kesmi hayal kırıklığına uğratabilir, Jack White’tan kimin, ne kadar beklediğine bağlı olarak değişebilecek bir durum. Yine de Blunderbuss’ta The White Stripes’ın zirve zamanlarını beklemek yanlış ve bariz bir haksızlık. Süleyman Demirel’in ünlü “dün dündür, bugün bugün” sözünü Jack White’a iletip, yeni solo çalışmalarını iştahla beklemekten başka yapılacak bir şey yok, ama emin olun ki bu süreç içinde Blunderbuss sizi oldukça uzun bir süre tok tutabilecek güçte.

No comments

Leave a reply