ALBÜM // “Different Gear, Still Speeding” – Beady Eye

0 Posted by - 12 March 2011 - ALBÜM

2009 yazında Noel ve Liam Gallagher kardeşlerin kavga etmesi sonucunda Oasis dağılmış, Noel Gallagher solo çalışacağını açıklamış, Liam Gallagher ise oldukça cesur bir hamle yaparak Oasis adını kullanmak istemediğini belirterek, Beady Eye’ı kurmuştu. Liam öncülüğünde yeni albümünü, “Different Gear, Still Speeding”, yayınlayan Beady Eye, Liam’ın Noel olmadan da ayakta durabileceğini kanıtlıyor.

“Different Gear, Still Speeding”‘in en önemli kozlarından biri Oasis döneminde grubun etkilendiği müziklere doğrudan yer vermesi. 80’lerin Madchester’ını, 60’ların R&B’sini albümdeki şarkıların içinde birebir bulmak mümkün. Bu durumun albümün müzikal kimliğini güçlendirdiğini söylemek hata olmaz… Hatta Liam Gallagher bunu bir adım öteye taşıyarak, “Beatles and Stones” adlı şarkıyla müzikal tarzını oluşturmasında önemli bir yere sahip olan iki gruba, The Beatles ve Rolling Stones, açık bir saygı duruşunda bulunuyor. Yine de Beady Eye bildiği işi yapmaktan da geri durmuyor, leziz Britpop parçaları. Standing on the Edge of Noise, The Morning Son, The Roller gibi önemli Britpop şarkıları arasına girebilecek parçalara ev sahipliği yapıyor albüm. 60’lardan fırlama piyano ritmleri, döneme ait klasik back vokaller, keyifli havası ve şahane temposuyla Bring the Light albümün güzel parçalarından.

Yine de albüm boyunca bazı zaaflar da var. Oasis’in o büyülü denilebilecek atmosferini Beady Eye henüz yakalayamamış. Bazen Noel Gallagher da bu albümde yer alsaydı, neler olurdu diye düşünmemek elde değil. Ayrıca albüm son üç-dört şarkı boyunca kısmi bir düşüşe geçiyor. İlk bölümde dinleyiciye verdiği enerjiyi ve keyfi koruyamıyor…

Müzikseverlerin bir kısmı Noel’in gidişinden sonra Liam’ın ayakta duramayacağını ve kötü albümler yapıp kendini gülünç duruma düşüreceğini iddia ediyordu. Diğer bir kısım ise Liam’ın Noel olmadan da Britpop’un kralı olacağını söylüyordu. Albüm çıkmadan önce Liam Gallagher, “Different Gear, Still Speeding” ile ilgili olarak; “En az ‘Definitely Maybe’ kadar iyi bir albüm” demişti. Biraz abartmış ancak Beady Eye’ın çıkış albümü bir başyapıt değil ama oldukça keyifli ve leziz bir albüm.

Alper Orhan

1 Comment

  • Beady Eye’ı dinlerken… | hafifmuzik 20 May 2011 - 11:45 Reply

    […] Eye ile ilgili bir diğer eleştiri için şuraya… […]

  • Leave a reply