ALBÜM // “Field of Reeds” – These New Puritans

0 Posted by - 21 October 2013 - ALBÜM

These New Puritans, 2008 yılında ilk albümleri “Beat Pyramid”i yayınladığında post-punk revival adına yeni bir kapı açan; fikri hür, vicdanı hür; yeni nesil, göz dolduran bir gruptu sadece. Ardından gelen ikinci albümleri “Hidden” bugünlerde müziklerinde yaşanan derin değişimin habercisi olarak belirdi. İlk albümde başlayan arayış, algı kapıları iyice aralanarak yeni bir These New Puritans’a can verecek kadar derinleşti. Grubun asıl adamı Jack Barnett ve Bark Psychosis kurucusu Graham Sutton’ın prodüktör olarak dümeni ellerine almış olmaları grubun müziğindeki ‘artrock’ katsayısını iyice artırdı ve müziklerine klasik müziği bulaştırdı. “Hidden” için bestelenen şarkılar onlarca farklı enstrümanla zenginleştirildi ve Çek bir klasik müzik orkestrası ile birlikte kaydedildi.

İlk albümde yer alan; güçlü/keskin beat’ler üzerine örülmüş tansiyonu yüksek parçalar, “Hidden”da yalnızca aralara sızabilmişti. Yeni albüm “Field Of Reeds”de onlara hiç rastlayamıyorsunuz. Ancak bu bir eksiklik yaratmıyor kesinlikle. Grubun neo-klasik sularda gezerken de tavrından ödün vermediğini davul ve bas gitarı dinlerken fark edeceksiniz. Jack Barnett bu albümde sesini yine harikulade kullandığı gibi 10’a yakın enstrüman çalmış, ikiz kardeşi George davullarda ve Thomas Hein yine grubun üçüncüsü. Ancak grubun klavyecisi Sophie Sleigh-Johnson bundan böyle yok. Grubun temel kadrosuna, bu albümde de gruba dev bir orkestra eşlik ediyor. Caz vokalisti Elisa Rodrigues’in yanında The Stargaze Ensemble ve The Synergy Vocal Ensemble gibi dev orkestralar ve onlarca solo müzisyen yer alıyor kadroda.

Artık işin içinde post-punk’ın esamisi yok, belki ruhu. These New Puritans bu albümle neo-klasik müzik janrında dahi anılır oldu. Adına neo-klasik demek
hoşunuza gider mi bilmiyoruz ama “Field Of Reeds” bir gün kendi adına klasik olarak anılacak ona hazır olun.

Aslında albüm yayınlanalı hatrı sayılır bir zaman geçti. Hazirandan bu yana kulaklığımızdan düşmedi ama fırsat olmamıştı. Bu sabah Guardian’daki şu performans vesile oldu.

1 Comment

  • VİDEO // “Island Song” – These New Puritans | hafifmuzik 30 September 2014 - 10:20 Reply

    […] of Reeds” grubun şimdiye kadar yaptığı en farklı ve başarılı iş. Albümden şöyle bahsetmiştik […]

  • Leave a reply