ALBÜM // “Gouache” – Jacky Terrasson

0 Posted by - 31 October 2012 - ALBÜM

Hafif Müzik konuk yazarlarından Erdem Belener, yeni neslin en başarılı caz piyanistlerinden Jacky Terrasson’ın, kendi bestelerinin yanı sıra Amy Winehouse, John Lennon ve Justin Bieber parçaları yorumladığı yeni albümü “Gouache”ı yazdı.

Geçen yıl İstanbul Jazz Center’da canlı performansını izleme şansını bulduğum yeni neslin en başarılı caz piyanistlerinden Jacky Terrasson, yeni albümü “Gouache”ı yayımladı. Konserde, kendisine ayrılmaz caz ikilimiz Kağan Yıldız (bas) ve Ferit Odman (davul) eşlik etmişti. Tahmin edebileceğiniz gibi klasik bir caz triosu performansı sunmuştu sanatçı bizlere.

Albümde ise bambaşka yollara sapmış zaman zaman, Jacky Terrasson. Albüm latin caza yakın melodilerle açılırken, devamında cool jazz’dan cazın daha modern tınılarına kadar her türünü duyabilmek mümkün.

Albümün en tatlı ve en dikkat çekici parçaları ise John Lennon’dan ve Amy Winehouse’dan gelmiş. Terrasson, piyanosunu ‘Rehab’ ve ‘Oh My Love’ için konuşturmuş. Hem de öyle güzel konuşturmuş ki susup sonsuza kadar dinleyebiliyorsunuz. ‘Oh My Love’ı Martin Gore’dan dinledikten sonra, bir de caz versiyonunu Terrasson’dan dinlemek gayet hoş bir his uyandırıyor. Şarkıda sanatçıya yanık sesli Cécile McLorin Salvant eşlik etmiş ve şarkı inanılmaz yerlere gelmiş. Albümün de uzak ara en iyi şarkısı oluvermiş ‘Oh My Love’.

‘Rehab’de ise sanatçının performanslarında da yaptığı türlü piyano haylazlıklarını duymak mümkün. Şarkılarla oynamayı çok seven piyanist, caz cover’ı konusunda artık iyice kendini aşmış gibi. Kendisinin 2002’de yayımladığı ‘Smile’ cover’ı, ‘cover’ ve ‘klasikleri yeniden yorumlama’ konularında ders diye okutulur cinstendi zaten.

Albümdeki bir diğer sürpriz de bir Justin Bieber cover’ı desem sanırım Lady Gaga’nın Tony Bennett düetinden sonra pek de şaşırtıcı gelmez. Hatta albümdeki en iyi parçalardan biri olmuş ‘Baby’. Albümün değişken ritmlere sahip olan progresif karakteristiğini de en iyi yansıtan parça olmuş.

Kimi zaman duyulan perküsyonlar, klarnetler ve trompetler albümü farklılaştıran, zenginleştiren ve bir trio albümünden uzaklaştıran etkenler olmuşlar. ‘Happiness’ parçası ise sanatçının artık oturmuş olan tarzını en iyi yansıtan ve ‘Oh My Love’dan sonra albümün lokomotifliğine aday olan harika bir beste olmuş.

Kapağından da anlaşılacağı üzere Terrasson almış fırçayı eline ve bembeyaz bir tuvale enerjisi çok yüksek bir caz albümü çizmiş. Onun piyanosunu dinlemek büyük keyif! Kendisini ülkemizde yeniden görmeyi çok istiyorum. Kim bilir, belki bu sefer ‘Smile’ da çalar ve yüzümüzü güldürür sevgili Jacky.

No comments

Leave a reply