ALBÜM // “In The Mountain In The Cloud” – Portugal, The Man

0 Posted by - 26 July 2011 - ALBÜM

Majör bir plak şirketine terfi etmek yaramış Portugal, The Man’e; 19 Temmuz’da yayımlanan yeni albümleri “In The Mountain In The Cloud”un devasa Atlantic Records kataloğunda kaybolup gitmeyeceği kesin gibi görünüyor.

Alaska’da doğan Portland’da büyüyüp serpilen grup stüdyo ortamını gerçekten seviyor olsa gerek. 2006’dan bu yana 6 stüdyo albümü kaydettiler, EP’leri de eklersek gayet yüklü stüdyo mesaisi söz konusu. Bu da az albüm üstü bol konser düsturuyla hareket etmeyi meşrulaştıran mp3 yılları için gerçekten takdiri hak eden bir özellik.

Flaming Lips’in Yoshimi’li şarkılarını andıran psikedelik rock’ı da, My Morning Jacket’in rock’ın kırk yıllık jargonuna göz kırpmayı ihmal etmeyen alternatifliği de mevcut 11 yeni Portugal, The Man şarkısında. Toplamda 44 dakikayı bulan dağlı bulutlu seyahatleri boyunca gayet iyi yazılmış nakaratlara, dozu çok iyi ayarlanıp şarkılara güzelce pay edilmiş deneysel seslere, ’73 – ’74 sezonunun piyanolu rock’ına ve görünümü kadar basılan akorlarıyla da göz kamaştıran 70’lerin glam rock’ına da uğramaktan çekinmiyor mevzu bahis 11 şarkı.

Bir önceki albümleri “American Ghetto”nun bıraktığı yerden devam ederlerken, bir yandan da iyi bir pop şarkısına özgü numaralara da gittikçe daha hakim hale gelmiş, şarkılarına daha iyi yedirir olmuşlar. “Olmuşlar” derken aslında grubun şarkı yazımında yükün ağırını sırtlayan John Gourley’e biraz haksızlık ediyoruz. Çünkü grubun müziği, kuruldukları günden bu yana olduğunu gibi, yine Gourley’in memleketi Alaska’da yaşayan ailesinin evine kapanıp yazdığı şarkılar ve sözlerle belirleniyor, onun sesiyle kimliğine kavuşuyor.

Portugal, The Man’in büyük şirket macerası daha ne kadar sürer, Atlantic satışlardan ne kadar memnun kalır şimdilik kestirmek (özellikle de Atlantik’in bu yakasından) epey güç. Ama “In The Mountain In The Cloud”un gruba muhtemelen bundan bir yıl kadar sonra gelecek yeni şarkılarını, hangi şirketten çıkarsa çıksınlar, hevesle bekletecek yepyeni dinleyiciler edindireceği kesin.

No comments

Leave a reply