ALBÜM // “IncItare” – Volto!

0 Posted by - 03 February 2014 - ALBÜM

Volto! ismi, grubu kuran gitarist John Ziegler’ın bir dostunun köpeğinden geliyormuş. Ziegler’i her gördüğünde yüksek voltaja maruz kalmışçasına hareketlerle sevgisini gösteren bir dobermanmış kendisi. Ziegler de Los Angeles’a yerleşip Pigmy Love Circus’a katıldığında tanıştığı Danny Carey’le kurduğu trio düzeninde faaliyet gösteren yeni projesine Volto! adını uygun görmüş. Yeni dedik ama 2003’ten bu yana şehirde sahne alan bir ekipmiş Volto!, bizse müzikleriyle ilk albümleri “Incitare” sayesinde tanıştık.

Bu ilk Volto! albümünü, birlikte müzik yapmaktan keyif alan üç müzisyenin canlı canlı takıldığı seansların derlenip toparlanıp, progresif rock / metal formlarında düzenlenip, caz tozuna bulanarak kaydedilmiş bir 54 dakika olarak kısaca(!) tanımlamak mümkün. Anı yakalamak üzerine kurulu bir kayıt, bir nevi belgeleme yani. Stüdyoda da bu niyete uygun yollarla kaydedilmiş. O yüzden, şöyle bir baştan sona dinlenmenin ardından “Incitare”in kulağınızdan gririp aklınıza yerleştireği ilk şey, bu üç adamı en iyisi bir kez de sahnede birlikte çalarken izlemeli fikri.

Uzaydan geldiğinden şüphe ettirmeyen “Meltdown” albümün görece ‘uçuk’ şarkılarından. Kapanıştaki “I’m Calm Now” da albümün blues’a göz kırpanlarından. Bir hışımla gayet metalik başlayıp, kurtlarını döker dökmez sakinleşen “BHP” ilgi çekici. Keza, yine benzer bir hışımla yola çıkıp Danny Carey’in gövde gösterisine dönüşen, niyeti daha en başta adından belli “Drumbeaux” de öyle.

İhtiyaç anında ‘tuşlu çalgılar’da üçlüye eşlik eden Jeff Babko’nun desteğini almaktan çekinmeyen bir gitarist albümü olarak da düşünmek mümkün “Incitare”i. Babko’nun desteğinin başrole geçtiği dakikalarda caz da hemen baş köşeye oturuyor. Carey’in varlığından dolayı albüme ilgi gösterecek ‘Tool çok büyük grup’çulara nazaran klasik progresif rock severler, progresif rock’ın cazla flört ettiği her ana bayılanlar Volto! şarkılarıyla daha çok vakit geçirecektir muhtemelen.

Bu tip albümlerin bir özelliği de bizzat müzisyenlerin ilgisine mazhar olmasıdır, müziğin matematiğine kafa yoran müzisyenlerin. Ziegler, Morrison ve Carey’inki de bu kıstasa uygun, detayları yakalama peşindekileri meşgul edecek bir iş. Aklınızda bulunsun.

http://www.voltoband.com

No comments

Leave a reply