ALBÜM // Jakob Dylan – Women + Country (2010)

0 Posted by - 06 April 2010 - ALBÜM

jdylan

Hakkında yazılacak herhangi bir yazıya artık “Bob Dylan’ın oğlu” girişini yaptırmayacak kadar uzun süredir albümler yayımlıyor, ticari anlamda başarılı işler yapıyor Jakob Dylan. Lakin yine de hala kendisine oğul Dylan demenin kimseye bir zararı olmaz herhalde. Özellikle de böyle bir albüm kapağını görüp, babasını anmadan geçmenin neredeyse imkansız olduğunu varsayarsak.

Crazy Heart’a gelen görkemli tebrik hareketleri sayesinde kariyerinin yoğun günlerinden bir bölümünü daha yaşadığını tahmin ettiğimiz T-Bone Burnett ile kaydedilmiş Women + Country. Burnett’in etkisi mi Wallflowers’in ticari radyo rock kafasından kurtulama çabalarının devamı mı artık ona siz karar verin, albüm fazlasıyla “artık olgunlaştım” ben kokuyor. 40 yaşına geldiğini göz önüne aldığımızda oğul Dylan’ın böylesi bir havaya girmiş olması çok da yersiz değil haliyle. Tabii bu arada Burnett’in Wallflowers pek başarılı ’96 uzunçaları Bringing Down The House’da da Jakob’dan desteğini esirgemediğini hatılatalım. O zamanki destek 2010’da yerini daha çok bir yönlendirmeye, rehberliğe bırakmış. Burnett’in dahil olduğu albümlerden alışık olduğumuz tüm enstrumanların alabildğine doğal tınladığı bir kayıt var elimizde.

Kulağa, kalbe ya da akla değil de en çok ruha hitap eden bir iklim var Women And Country genelinde. Patron Springsteen’in gölgesini görür gibi oluyoruz sıkça. Baba Dylan’ı anımsatan anlardan zaten bahsetmeye gerek bile yok sanırız. Arada, Lend A Hand’de mesela, Iggy Pop’un geçen sene yayımlanan Preliminaires’ini de severek dinlediğini açık ediyor Jakob. Bir nevi bonus özellik olarak Neko Case’in sesinin arka fondan eşlik etmesini de es geçmeyelim. Şarkıları zenginleştirdiğini, derinleştirdiği söyleyip hakkını vermeden etmeyelim.

Sanki olduğundan, göründüğünden daha derin manalara sahipmiş hissi vermeye gereğinden birkaç doz fazla çabalıyor gibi tınlasa da oğul Dylan kadınlara ve memleket hallerine dair çok iyi bir albüm kaydetmiş. Dylan soyadının “marka değeri”ni düşürmemiş.

2 Comments

  • buse 08 April 2010 - 22:16 Reply

    kapağı için bile koşarak gidip alacağım albüm.

  • alper 05 May 2010 - 20:46 Reply

    Jakob ata binmiş ya nasip demiş …
    babasından hiç hazzetmiyorum açık konuşayım..güzel İstanbul’a geliyo diye bi ton parayı cepten çıkaran zihniyeti de kınıyorum.. bu Jakob elinden geleni yaparak kendince bi dinleyici kitlesi yarattı,takdir ediyoruz..ayrıca “soyadından torpilli ni nevi Harun Kolçak ” olmadığını kanıtlayalı çok oldu diyor ve an itibarıyla google a Jakob!un albümünü arattırmaya başlıyorum..

  • Leave a reply