ALBÜM // “Little Broken Hearts” – Norah Jones

0 Posted by - 04 June 2012 - ALBÜM

Kariyerinin büyük bir bölümünde caz, folk ve blues’la haşır neşir olan ve hayran kitlesini de bu tarzlarda sergilediği harika performansla oluşturan Norah Jones, son albümü ‘Little Broken Hearts’la farklı bir kulvardan bizlere sesleniyor.

Albüm, Norah Jones’tan yepyeni bir caz albümü bekleyenleri biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun nedeni ise sanatçının geçirdiği son 2-3 yıldan anlaşılıyor. Albümde çalıştığı isimlerle yolu 2000’lerin sonunda kesişmiş Norah Jones’un. Bu isimlerin arasında albümün en önemli figürü olarak öne çıkaracağımız isim ise Brian Burton (sıklıkla bilinen ismi ile ‘Danger Mouse’). Brian Burton ve Norah Jones’un, Burton’ın son projesi ‘Rome’da gerçekleştirdikleri kayıtlar Norah’nın gönlünü cazdan biraz kaydırmış gibi. ‘Norah cazcı da çevresi indie’ci’ diyesi geliyor insanın. Hal böyle olunca albümün neden folk-caz tavrının olmadığı da anlaşılıyor.

Norah Jones’un ‘Bill Evans’a hayran’ yanını bu albümde bulamıyoruz maalesef. Norah’nın piyanosu ve davuldaki fırça darbeleri yerini düz gitar akorlarına ve alternatif pop kokan davullara bırakmış. “Little Broken Hearts”, Norah Jones’un alışık olduğumuz stiline ters düşen bu kadar özellik barındırmasına rağmen Jones’un vokali kulaklarımızda yağ gibi akıp gidiyor yine. Norah Jones caz da söylese, blues da yapsa ya da bu albümde olduğu gibi alternatif müzik akımlarından da etkilense dinleyenlerini daha ilk saniyeden büyüleyebilecek bir sese sahip.

Adından da anlaşılacağı gibi ayrılık kokan bir albüme imza atmış Norah Jones. Hatta Rolling Stone’a verdiği bir röportajda da “Ayrılık acısı yaşayanların daha iyi şarkılar yazdığını duyardım da inanmazdım.’’ demiş. Bu acılı dönem mi yoksa Brian Burton mı onu bu tarza itmiş bilmiyoruz ama yine de tekrar tekrar bıkmadan dinleyeceğimiz parçalar da barındırıyor albüm. ‘Say Goodbye’, She’s 22 ve Happy Pills Norah’nın ruh halini ve vokalini en iyi yansıtan parçalardan. Sözleri incelediğimizde de ayrılık acısını yaşayan 22 yaşında bir Norah görebiliriz. Özellikle ‘Does she make you happy?’ dediğinde insan bir durup üzülmeden edemiyor.

Albümün hangi özelliğinden kaynaklanıyor bilmiyoruz ama albümü dinlerken içinizde ‘‘yollara düşelim, güneylere inelim’’ gibi düşünceler oluşuyor ister istemez. Belki de Norah’nın bu albümle geride bırakmaya çalıştığı acılardır yollara düşme isteği yaratan.

Norah tarzını değiştirse de, başa sarıp sarıp yeniden dinlenebilecek bir yol albümü yapmış. Norah’yı vokaliyle sevenler için bu albümü satın alıp yollara düşme zamanı geldi de geçiyor bile. Bizden söylemesi!

Erdem Belener

No comments

Leave a reply