ALBÜM // Sandık – Hayko Cepkin

0 Posted by - 26 March 2010 - ALBÜM

5kkmme

Hayko Cepkin Türkiye’de müziğe farklı şeyler kattı. Underground çevrelerde benzeri denebilecek gruplara/sanatçılara göre daha sağlam müzikal bir altyapı yarattı, farkını gösterdi ve ana akıma katıldı. Daha önce bu denli sert bir müzik ana akımda pek yer almamıştı. Cepkin, üçüncü albümü Sandık’ı henüz yayınladı… Peki siz hiç Müslüm Gürses-vari metal dinlemiş miydiniz?

Müslüm Gürses benzetmesi, “ıyyk Müslüm mü?” tepkisi doğurabilir ama sakin olun. Hayko Cepkin, 70 ve 80’lerde patlayan ve tartışmasız altın çağını yaşayan arabesk müziğinin ‘damar’ olarak nitelendirilen sözlerini güzelce entegre etmiş müziğine. Ayrıca ‘yanık’ vokalleri de cabası. Bahsi geçen “arabesk” etkisi albümün üzerinde emanet gibi durmuyor kesinlikle!

Sözler sert, dolu ve kesinlikle “sensizim, özledim, seviyorum, gel bebeğim” içerikli değil. Türkçe müzikte söz açısından kısır döngünün oluştuğu günlerde, Hayko Cepkin tarafından yazılan sözlere leziz dememek elde değil.

Endüstriyel metal olarak tanımlanabilecek tarzdan herhangi bir taviz verilmemiş albüm boyunca. Sağlam altyapı, elektronik öğeler ve kaliteli müzik albüm boyunca kendini gösteriyor. Hayko belki her çevrenin beğendiği kimse değil, çeşitli sebeplerle beğenilmiyor ancak yaptığı albümler kalitesiz olduğunu söylemek haksızlık olur.

Yol Gözümü Dağlıyor ve Açtırdınız Kutuyu hemen dinleyiciyi yakalayan parçalar. Yol Gözümü Dağlıyor akıcılığı ve oryantal havasıyla kesinlikle güzel bir şarkı. Açtırdınız Kutuyu sert vokal/riffleri ve gerçekten çok güzel sözleriyle takdire şayan. “Sahibi Yok” albümde arabeske en çok yaklaşan, ancak sonlara giren solosuyla da bir o kadar uzaklaşan bir şarkı. Anlayabildiğiniz gibi farklı bir albüm var karşımızda.
Kapanışı yapan, “Yolun Sonu” albümü resmen toparlamış, özeti çıkarmış, ağır ilerleyen güzelce bir şarkı. “Sandığım Hazır” şarkısı kaydedilirken, gitar/bas/bateri yerine arabesk enstrümanlar kullanılsa sırıtmazmış o derece… Ayrıca Hayko “yanık” vokalleriyle şarkının ilginçliğini kat kat arttırıyor.

Farklı ve güzel bir albüm var elimizde. Beğenenler olduğu kadar beğenmeyenler de elbette çıkacaktır ancak şunu kabul etmeliyiz ki Hayko farklı bir soluk olduğunu göstermiş, kalıcı olduğunu kanıtlamış ve başarısını devam ettirmeyi planlayan kaliteli bir müzisyen. Sandık albümü de Hayko Cepkin’in bu özelliklerini şahane bir şekilde yansıtıyor.

(Müslüm Gürses’in 2008 yılında çıkardığı albümün adının da ‘Sandık’ olması hoş bir rastlantı veya Hayko bize bir şeyler anlatmak istiyor!)

4 Comments

 • porno 27 March 2010 - 12:30 Reply

  abi adamda ne gırtlak var. nasıl çıkarıyo o sesi anlamak mümkün değil. albüe gelince de kesinlikle bulunması gereken bi albüm.

 • Jack 27 March 2010 - 13:25 Reply

  şarkılar çok güzel, ona kesinlikle diyeceğim yok, hayko’ nun vokalleri zaten kaan tangöze’ yle birlikte memleketin en orjinal erkek rock vokali. ancak o davullar ne ya albümdeki? ne yaptın hayko, soundunu daha güçlendirmen güzelleştirmen gerekirken, elektronik davul olayını abartmışsın. yahu hi hat’ lerin “iğrenç” tonu yüzünden yemin ediyorum albümü 5 dinlemem gerekiyosa 2 dinliyorum.. ee “sahip” te çıktı artık.. bi süre başka türkçe albüm dinlenmez memlekette.

 • SEZzZER 28 March 2010 - 02:10 Reply

  Güzel bir albüm tek eksik ilk albümdeki fırtınam ikinci albümdeki böyle piyanoyla ilerleyen tın tın şarkı yada şarkılar yok 🙁 haksızmıyım 🙂 Olsun yinede 10 numero her türlü haykoyu dinlemeye devamm “Senden vazgeçmem” haykooo 🙂

 • Kaan 03 May 2010 - 12:53 Reply

  Biraz geç ve belki de sert bir yorum olacak ama Hayko Cepkin, pop star Bayhan’ın biraz daha süslenmiş bir versiyonu kanımca. Artık Bayhan için bir vokalist olarak, bir müzisyen olarak ve bir “gösteri dünyası” insanı olarak ne düşünülmesi gerekiyorsa…

 • Leave a reply