ALBÜM // “SLEEPER” – CARMEN VILLAIN

0 Posted by - 25 March 2013 - ALBÜM

Muhtemelen Vogue, Nylon, Marie Claire gibi dergilerin kapaklarından anımsayacaklar çıkacaktır Carmen Villain’ı, ya da gerçek adıyla Carmen Hillestad’ı. Londra ikametli, kökleri bir taraftan Meksika’ya diğer taraftan Norveç’e uzanan Carmen Villain, modellik kariyerinden müziğe doğru emin bir adım atmış bu ay çıkan ilk albümü “Sleeper” ile.

Sonic Youth-vari takılmacalar, “Sleeper”ı dinlemeye başladığınızda hemen kulağınıza çarpan şeylerden. Öyle ki, alternatif rock etiketiyle pazarlanabilecek hemen her müzisyeni ve grubu piyasaya süren bir plak şirketi Carmen Villain’ın şarkılarını kesinlikle yere göğe sığdıramayacağınızı iddia eden bir basın bülteni eşliğinde lanse etmekten geri durmazdı – Tabii eğer yıllardan ’93 olsaydı. Ama 2013’te akla gelen ilk şey Carmen’in rock’ın 90’lardaki aydınlanma çağını ıskalamamış iyi bir dinleyici olabileceği. Hatta PJ Harvey’in ’95 tarihli “To Bring You My Love” albümünü başucundan eksik etmediği.

Albüm ‘lo-fi’ bir prodüksiyona sahip. Carmen Villain’ın sadece basılan notalarla değil, aradaki boşluklarla da oluşturduğu, uyku ile uyanıklık arasında kalmış, ağır bir hava hüküm sürüyor. Karanlığı ışığa yeğ tutmakta da gayet ısrarcı kendisi. Gündüz dinlendiğinde sanki etkisini tamamen yitirecek, sonuna kadar zor dayanılacakmış gibi geliyor.

Carmen’in ‘soğuk’ vokalleri Nico’dan bu yana rock camiasının ayrı bir ilgi duyduğu ‘yaklaşırsan donarsın’ kadın seslerine yakın duruyor. Sayıklar gib söylediği dizeler, hep bir tedirginlik hattı üzerinde hareket ettiriyor şarkıları. Bu tedirgin edici ruh hali, akla Fever Ray’i de getiriyor, krautrock gruplarını da.
Bir de ister istemez, yine modellikten müziğe geçen ve eş durumundan da torpiliyle gayet güzel bir iş çıkartan Karen Elson’un özgüvenini de hissediyorsunuz Carmen Villain’da.

“Sleeper”dan iki şarkıyla nokta koyalım:

No comments

Leave a reply