ALBÜM // Smoke Ring for My Halo – Kurt Vile

0 Posted by - 09 April 2011 - ALBÜM

2009 yılında çıkardığı Childish Prodigy ile beğeni toplayan Kurt Vile, ikinci albümü Smoke Ring for My Halo geçtiğimiz aylarda çıktı. Leziz bir folk albümü ortaya koyan Kurt Vile albüm boyunca bize tam anlamıyla yüzde yüz, katıksız, evde yapılmış Amerikan müziği dinletiyor.

Albüm boyunca ele alınan temalar ve melodiler Bruce Springsteen, Tom Petty ve Bob Dylan gibi Amerikan folk ve rock müzik kültürünün temel taşlarını yaratan idolleri çağrıştırıyor.

Smoke Ring for My Halo, Baby’s Arms ile sakin bir açılış yapıyor ve müzik ziyafetinin başladığının habercisi oluyor. Albüm ilerledikçe dinleyicinin albümü benimsememesi ve bu ziyafetin tadını çıkarmaması mümkün değil. Zira Kurt Vile’ın ortaya koyduğu iş her şey önce gerçekten samimi bir havaya sahip. Biraz loş ve kasvetli bir havası albümün, zaten şarkıların gidişatı ve sözler de bunu destekliyor, ancak kesinlikle depresif, üzücü veya yorucu bir albüm değil For My Halo… Şarkıların arasındaki bağlantı ve albümün genel ruhu dışında parçaların yer almaması, parçalar arasındaki “istikrar” olarak yorumlayabiliriz, albümün kozlarından biri. Belirtmekte fayda var, albümde yer alan In My Time ve Society Is My Friend, Springsteen ve Petty’nin vakt-i zamanında sırtlayıp önemli noktalara taşıdığı Heartland Rock adına leziz örnekler.

Sakin ve samimi bir albüm Smoke Ring for My Halo. Çığır açmıyor, yenilikler veya çılgınlıklar getirmiyor müzik dünyasına, ama dinleyicisinin kesinlikle iyi zaman geçirmesini sağlıyor ve zamanının karşılığını veriyor. Childish Prodigy ardından böyle müthiş bir albüm ortaya koyan Vile’ın bir sonraki albümünü merak etmemek elde değil.

Kurt Vile – In My Time by ginobc

1 Comment

 • 11:14 19 April 2011 - 20:54 Reply

  29 Mayıs’ta Ghetto’da, grubu The Violators’la çalacak, festivallere kurban gidecek bu etkinlik! City Star Nights By Converse kapsamında olduğunu belirtelim. Gene Bant ve Converse ortaklığıyla 4-5 Haziran’da “Converse To The City Festival” düzenleniyor. Kan basıncımızı artıran isim mi? The Pains Of Being Pure At Heart.

  Şaka lan şaka! Elbet heyecanlandık onlarla amma Mick Harvey’in yanında afrodizyak gibiler. Öteki afrodizyaklara gelecek olursak;

  Here We Go Magic
  Moon Duo
  Six Organs Of Admittance
  Prince Rama

  “Türk’ün Türk’ten başka dostu yok!” diyenlere başıma bir şey gelmeyecekse Ahmet Türk’ü tavsiye edeyim. Küfürse dolanan o güzel ağzınızda sizi …To The City Fest’in “lokal” müzisyenleriyle başbaşa bırakayım; Replikas, Büyük Ev Ablukada, Manner, kim ki o.

  Katılımcıları ısıtmak için 3 Haziran’da arkaoda’ya atıyorlar! Adına; “Julianna Barwick’le Isınma Etkinliği” diyorlar!

  Amacından saptı bu yazı. Sayın Tez affetsin.

 • Leave a reply