ALBÜM // THE BARR BROTHERS’TAN İKİNCİ PERDE: “SLEEPING OPERATOR”

0 Posted by - 16 December 2014 - ALBÜM

Bekir Özgür Aybar, The Barr Brothers’ın yeni albümü “Sleeping Opeartor”ı yazdı.

The Barr Brothers, kendi adını taşıyan ilk albümünü yayımladığında dünya 2011’de dönüyordu. Brad ve Andrew Barr kardeşler, esasen kariyerlerinin ilk basamağında değillerdi, avangard trio The Slip’in kuruluşunda ve albümlerinde yer almışlıkları vardı. Yine de bağımsız bir yol arayacakları ve folk’un erken döneminde yürüyecekleri bir başlangıçtı onlar için The Barr Brothers.

Barr kardeşlerle Marc Friedman’ın yer aldığı The Slip’ten de bahsetmek gerek. Zira az evvel de değindiğimiz The Slip dönemi onlar içinsleeping operator önem arz ediyor. Sonuç olarak 1990’ların ikinci yarısından itibaren neredeyse 10 yıl boyunca üretimde kalan ve üstelik iyi iş başarmış bir ekipten söz ediyoruz. 1997’deki ilk albüm “From the Gecko” ve 3 yıl sonra gelen “Does”, Boston’lı ekibin ilk adımlarıdır. Önce modern jazz’ın mahalle arasında bilinirler, 2 yıl içinde duyurdukları 4 ayrı stüdyo albüm ise ülke genelinde karşılık bulmalarını sağlar. The Slip adına son albüm ise 2006’daki “Eisenhower”dır. O günden bugüne kadar özellikle Friedman’ın kontrolünde ayakta kalmayı sürdürüyor ekip.

Andrew ve Brad ise The Slip ara dönemdeyken Montreal’e taşınıp kendi şarkılarına odaklanmayı seçtiler. Sarah Page ile Andres Vial de gruba dahil oldu 1 yıl kadar sonra. Ardından Secret City Records’la karşılıklı imzalar atıldı ve nihayet ilk şarkılarını duyurdu The Barr Brothers.

Geride kalan Ekim ayında ise ikinci albüm yayımlandı. “Sleeping Operator” adını taşıyan bu yeni kayıtta, 2011’e göre daha yoğun enstrüman kullanımı tercih edilmiş. “İlk albüm süreci tamamlanır tamamlanmaz ikincisi için çalışmalara başlamıştık zaten. Yani arada boşluk yok” diyor bir röportajında Andrew ve şöyle devam ediyor: “Elbette yeni arayışlardaydık, tarzımızı geliştirmek için kafa yorduk. Sonuçta ikinci albümlerin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.”

“Sleeping Operator” folk merkezinden bir albüm, evet. Öte yandan muhtelif zaman aralıklarından davet alıyoruz onu dinlerken. Örneğin 3 numaradaki “Wolves” Dire Straits-vari bir şarkı. Bir gerideki “Love A’int Enough” ise hem intro’yu tamamlıyor, hem de indiepop’a göz kırpıyor. “Come in the Water” da 30 yıl evvelden blues damarına uygun. İkinci bölümünde ise “Valhallas”tan ‘Bring Me Your Love’a, ‘England’dan düşük tempoda perdeyi kapatan ‘Please Let Me Let It Go’ya kadar türlü etkileşimlere kapılarını açıyor “Sleeping Operator”.

Barr kardeşlerin yakın dönemde nasıl bir yol izleyeceklerini göreceğiz. The Slip hala bir yerlerde ikamet ediyor. Ayrıca her fırsatta yeni projelere dahil olabileceklerini de belirtiyorlar. Kesin olansa şu: Şimdiki ara durak “Sleeping Operator”.

‘70’lerden bir kayıt vaadi için kusuru çok, günü yakalama işinde de pek istekli değil. Ancak temelleri güçlü, direkt bir albüm bu. Andrew’un da değindiği gibi ne kendi kısa geçmişinden, ne de The Slip külliyatından rol çalıyor bu yeni The Barr Brothers. Yılın son sayfasına dikkate değer ve samimi bir not düşüyor. Hepsi bu.


Bekir Özgür Aybar
([email protected])

No comments

Leave a reply