ALBÜM // “The Rip Tide” – Beirut

0 Posted by - 07 September 2011 - ALBÜM

Gulag Orkestar” 2006 yılında yayınlandığında kendine inanılmaz bir dinleyici kitlesi edinmişti. “Mount Wroclai” ve “Rhineland” gibi belki de tüm zamanların en iyi parçaları arasına girebilecek şarkılar içeren albümün ardından Beirut’un tek ve asıl adamı Zach Condon’dan beklentiler ister istemez yükseldi. 2008’de gelen “The Flying Club Cup” beklentileri kesinlikle karşıladı ama daha önemlisi Zach Condon’ın albüme dahil ettiği pop ve elektronik öğeler, Beirut’un ilerleyen albümlerinde farklı müzik türlerini görebileceğimiz göstermekteydi.

The Flying Club Cup’ta Condon’ın müziğini zenginleştirmek ve tep-tiplikten kurtulmak adına kattığı pop / elektronik öğeler, “The Rip Tide”da albümün garnitürü olmaktan çıkıp, ana yemeğin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Albümde, “Gulag Orkestar”ın çiğ havasına karşılık, oldukça sağlam bir elektronik sound mevcut. Bu noktada Zach Condon’ın zekasını takdir etmemek elde değil; bu köklü değişim albüme o kadar güzel giydirilmiş ki, dinleyici kendi kendine “Evet! Beirut’un üçüncü albümü kesinlikle böyle olmalıydı!” diyebiliyor.

Klasik Beirut-severler ilk birkaç dinleyişte değişik bulacağı bir albüm olmasının yanı sıra, bir kesim tarafından reddedilmesi de olası. “Port of Call”, “Vagabond” ve “East Harlem” gibi şahane parçalar barındırmasına rağmen, “The Rip Tide” diğer iki Beirut şaheseri yanında sönük kalan bir albüm. Öncül albümlerinin verdiği heyecanı, duyguyu veya derinliği verme konusunda “o kadar da başarılı değil”.  Bu durumu elektronik öğelerin artmasına ve şarkılar arasındaki akıcılığın azalmasına veya sadece beklediğimiz, alışık olduğumuz Beirut’tan farklı bir şeyle karşılaşmış olmamıza bağlayabiliriz.

Her ne olursa olsun, “The Rip Tide” 2011’in güzel süprizlerinden biri. Beirut’un hep aynı müzikleri yapan bir grup olarak kalmayacağını ve farklı şeyleri harmanlayacağını, en önemlisi de bunu sürekli müziğin kalitesini arttırarak yapacağını göstermekte.

Yazı: Alper Orhan

No comments

Leave a reply