ALBÜM // What Did You Expect from the Vaccines? – The Vaccines

0 Posted by - 01 April 2011 - ALBÜM

İngiltere’nin son dönemdeki en gözde Indie-Rock grubu The Vaccines ilk albümleri, “What Did You Expect from the Vaccines?”‘i yayınladı. Kuruldukları 2010 yılından beri sayısız müzik kritiğinden, ünlü müzisyenlere kadar birçok kişinin beğenisini toplayan grup, Arctic Monkeys gibi ününü kulaktan kulağa gezerek kazanmış, İngiliz müzik-severlere ‘yeni Arctic Monkeys mi geliyor?’ sorusunu sordurtmuştu.

Öncelikle grubun tarzı çok ilginç. Indie-Rock diyip kenara çekilmek, en korkakça fakat en kolay yol. 70’lerin başında fırtınalar estiren Ramones’tan, 70’lerin sonunda efsaneleşen Joy Division’a, 90’ların jangle pop gruplarından, 2000’lerin Indie’cilerine kadar geniş bir yelpazesi var grubun. Belki de bu kadar göz önüne çıkmaları, yarattıkları bu kaotik tarzı leziz bir şekilde müziklerine oturtabiliyor olmaları. Örneğin, albümün ilk şarkısı “Wreckin’ Bar (Ra Ra Ra)” buram buram Ramones kokarken, “A Lack of Understanding” net bir The Killers tadı bırakıyor. Ama bu iki farklı tarzın bir albüm içinde buluşması, bu noktada zaten grubun başarısı ortaya çıkıyor, dinleyiciyi rahatsız etmiyor veya göze batmıyor. Yine de grubun özgünlüğünü sorgulamak hata olur. Ancak ne yazık ki grubun müzikal açıdan yakaladığı çeşitlilik, sözlere yansımıyor. Bazen aşırı derecede “düz” olan sözlerin dinleyici üzerinde kalıcı etkiler bırakması pek mümkün değil.

The Vaccines, son günlerin klasikleşen kalıbıyla “Bir Arctic Monkeys değil”, Monkeys’in hemen hemen her alanda getirdiği heyecanı ve farklılığı taşımıyor ama ilk albümleri grubun geleceğinin çok ama çok parlak olduğunu gösteriyor. Günümüzde iyice enflasyonla yüzleşen İngiliz Indie-Rock tarzında The Vaccines farklı bir tat ve farklı bir doku ortaya koyuyor kesinlikle. Bir Artic Monkeys değil demiş olabiliriz ama The Vaccines kesinlikle çoğu grubu gelecekte etkileyecek ve kendi tarzları içinde önemli bir yere sahip olacak. İlk albümleri bu mesajı açık bir şekilde veriyor zira.

No comments

Leave a reply